Skip to main content
فهرست مقالات

برآورد تابع سرمایه گذاری q توبین با تأکید بر نقش مالیات بر شرکت ها در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (18 صفحه - از 79 تا 96)

کلید واژه های ماشینی : برآورد تابع سرمایه‌گذاری توبین، سرمایه، مالیات، برآورد، سرمایه‌گذاری، تابع سرمایه‌گذاری توبین با تأکید، مالیات بر شرکت ها، سود، اقتصادی، بنگاه

برآورد تابع سرمایه گذاری q توبین با تاکید بر نقش مالیات بر شرکت ها در ایران فلاحی محمدعلی*,چشمی علی * دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد در علم اقتصاد نظریات بسیاری پیرامون رفتار سرمایه گذاری شرکت ها در سطوح خرد و کلان اقتصادی مطرح شده است. الگوی q توبین یکی از مهمترین نظریه های نئوکلاسیکی سرمایه گذاری است که درمطالعات بیشماری مورد استفاده قرار گرفته است. در مقاله حاضر سعی شده تا با استفاده از این نظریه و با داده های تلفیقی سری زمانی و مقطعی برخی از عوامل موثر بر سرمایه گذاری شرکت های ایرانی با توجه به نقش مالیات بر شرکت ها شناسایی و معرفی شوند.

خلاصه ماشینی:

"براساس نتایج فوق معادله نهایی که برای تخمین به صورتاقتصادسنجی مورد استفاده قرار می‌گیرد،به صورت زیر است: (8)(9)(به تصویر صفحه مراجعه شود)به منظور بررسی اثر دیگر متغیرها بر سرمایه‌گذاری شرکت‌ها و تبیین آثار مالیات به تدریج معادلهفوق اصلاح خواهد شد و متغیرهایی چون جریان نقدینگی و اجزای آن،سود و بدهی به معادله اضافهخواهند شد1. . آمار و متغیرهای الگو برای برآورد معادله فوق از آمار شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران استفاده شده استبه این منظور با توجه به موجود بودن صورت‌های مالی شرکت‌ها و رعایت همگن بودن آنها تعداد 22شرکت از گروه صنایع کانی غیر فلزی به عنوان نمونه انتخاب و آمار آنها طی سال‌های 1372 تا 1378(1). با فرض بازده ثابتنسبت به مقیاس تولید و وجود رقابت کامل می‌توان q نهایی را با Q متوسط-که به صورت زیرمحاسبه می‌شود-برابر در نظر گرفت: (به تصویر صفحه مراجعه شود)در معادله فوق: V ارزش بازاری سهام شرکت در پایان دوره، DB خالص بدهی شرکت، A میزاناستهلاک‌های مجاز شرکت، K* مقدار مستهلک نشده موجودی کالای سرمایه‌ای، IN موجودی مواد،کالا و سفارشات، OI سایر دارایی‌های شرکت، p نسبت قیمت کالای سرمایه‌ای به قیمت کالای تولیدیاست که به دلیل کمبود آمار و اطلاعات در این زمینه برای قیمت کالای سرمایه‌ای از شاخص بهایعمده‌فروشی کالاها در گروه ماشین‌آلات و وسایل‌نقلیه و به جای قیمت کالای تولیدی شرکت‌ها ازشاخص بهای تولیدکننده در گروه ساخت(صنعت)استفاده شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.