Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وجود فرایند آشوبی در شاخص بازدهی کل قیمت سهام بازار بورس تهران

نویسنده: ؛ ؛

زمستان 1384 - شماره 25 علمی-پژوهشی (18 صفحه - از 47 تا 64)

کلیدواژه ها : آشوب ،فرایند غیر خطی پویای معین ،آزمون BDS ،شبکه عصبی ،نمای لیاپانوف ،پیش بینی پذیری ،شاخص کل قیمت سهام بازار بورس تهران (TEPLX)

کلید واژه های ماشینی : قیمت سهم بازار بورس تهران ،آشوب ،بازار بورس تهران ،فرایند ،شاخص ،آزمون BDS ،بازده ،آزمون ،شبکه عصبی ،نتیجه آزمون بزرگ نما لیاپانوف ،کل قیمت سهم بازار بورس ،فرایند غیر خطی ،شاخص بازده کل قیمت سهم ،بازده کل قیمت سهم بازار ،قیمت ،پسماند ،بازار ،فرایند آشوب ،مدل ،لیاپانوف ،برازش ،قیمت سهم ،پسماند مدل ARMA ،سهم ،غیر خطی ،ARMA ،GARCH ،مدل ARMA برازش ،غیر خطی در پسماند مدل ،فرایند غیر خطی در پسماند

سریهای زمانی بسیار پیچیده مانند قیمتهای بازارهای سهام معمولا تصادفی و در نتیجه، تغییرات آنها غیرقابل پیش بینی فرض می شود. در حالی که ممکن است این سریها محصول یک فرایند غیرخطی پویای معین (آشوبی) و در نتیجه قابل پیش بینی باشند. در این تحقیق، شاخصهای بازدهی روزانه و هفتگی قیمت سهام بازار بورس تهران (TEPIX) در دوره زمانی ابتدای سال 1377 تا پایان 1382 مورد آزمون قرار گرفته است تا مشخص شود که آیا این شاخصها از فرایند تصادفی پیروی می کنند یا متاثر از یک فرایند معین (آشوبی) هستند. به این منظور، از آزمونهای BDS، شبکه عصبی و بزرگترین نمای لیاپانوف استفاده شده است. آزمونهای BDS و شبکه عصبی وجود فرایند غیرخطی در پسماندهای مدلهای ARMA برازش شده بر این شاخصها را نشان دادند؛ ولی این آزمونها وجود فرایند غیرخطی در پسماندهای مدل GARCH را تایید نکردند. نتایج آزمون بزرگترین نماهای لیاپانوف که آزمون مستقیمی برای فرایندهای غیرخطی معین است دلالت بر وجود آشوب در شاخصهای بازدهی قیمت کل سهام بازار بورس تهران دارد. این نتیجه دلالت بر ناکارایی بازار سهام و در نتیجه، قابلیت پیش بینی کوتاه مدت آن دارد که می تواند یک رهنمود سیاستی مبنی بر شناخت عوامل ناکارایی بازار مانند شفاف نبودن جریان اطلاعات و اقدام در جهت رفع آنها داشته باشد. همچنین، برای مدل سازی و به ویژه پیش بینی شاخص قیمتهای سهام، استفاده از مدلهای غیرخطی به جای مدلهای معمول خطی مناسب تر است.

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.