Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی وضعیت کنونی مردم شناسی در ایران

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 151 تا 162)

کلیدواژه ها :

انسان شناسی ،مردم شناسی کار بردی ،قوم نگاری ،محیط فرهنگی ،تغییر و تحول بنیانی ،جامعه سنتی ،جامعه مدرن

کلید واژه های ماشینی : مردم‌شناسی، لوی، علوم اجتماعی، استروس، اصطلاحها، مردم‌شناسی کار، طرح موضوع مردم‌شناسی کار، مردم‌شناسی در ایران، علوم تجربی و علوم اجتماعی، مسائل و مشکلات مردم‌شناسی

بخث ما در اینجا مربوط به وضع کنونی مردم شناسی در ایران است، و نیز درباره اصطلاحهایی که در مردم شناسی به کار می‌رود.بر این عقیده‌ایم که هر یک از اصطلاحها و مفاهیم مردم شناسی تحت تأثیر گرایشهای فکری و محیط خاص فرهنگی شکل گرفته‌اند.تفاوت مردم شناسی و مردم نگاری، اشاره به روش تحقیق درمردم شناسی و جنبه کار بردی مردم شناسی، از جمله موضوعاتی است که درباره آنها بحث می‌کنیم.آنچه مردم شناسی و جامعه شناسی را از هم متمایز می‌کند، به روش این دو علم مربوط شود.چنین به نظر می‌رسد که در بحث از علوم تجربی و علوم اجتماعی، گذشته از مشکلات نظری، با مسائل علمی و تحقیقات کار بردی نیز رو به رو هستیم.شاید طرح موضوع مردم شناسی کار بردی بتواند برخی از مسائل و مشکلات مردم شناسی را از دیدگاه تئوری و عملی بر طرف کند.

خلاصه ماشینی: "در این طیف گروهی آخرین دستاوردهای علوم انسانی و جدیدترین مباحث عنوان شده در مردم شناسی را مطرح می‌کنند و گروهی با مباحث و مسائلی سر و کار دارند که نخستین دوره‌های شکل گیری علم مردم شناسی در اروپا و امریکا را به خاطر می‌آورد. در این هنگام علم مردم شناسی غیر کار بردی بود؛یعنی تحقیقاتی که استفاده مشخص عملی نداشت و بیشتر متمایل بود به توصیف جنبه‌هایی از زندگی جوامع ابتدایی. توجه به جنبه کار بردی علم مردم شناسی نیز از جمله مسائلی است که متعاقب دو موضوع دیگر(نام گذاری و حوزه تحقیق)مطرح شده و همواره بحث و جدلهایی را به دنبال داشته است. به نظر می‌رسد که تنها یکی از رشته‌های علوم اجتماعی، یعنی جمعیت شناسی، توانسته است، به طور نسبی در هدفهای کار بردی خود موفق شود. در حوزه تحقیقات عملی، یعنی آنچه تا کنون انجام شده، با مشکلات کم و بیش مشخصی رو به رو هستیم که طرح آنها مقدمه‌ای برای ورود به بحث و گفتگو درباره مردم شناسی کار بردی است. حال آنکه برای رویکرد به مردم شناسی کار بردی لازم است به تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع آوری شده بیشتر توجه کنیم، بعلاوه بی استفاده گسترده و عمومی و همه جانبه(مردم شناسی، جامعه شناسی، روان شناسی)از اطلاعات جمع آوری شده نمی‌توان به نتیجه مطلوب رسید. موضوع بسیار مهمی که به آن اشاره کردم و به نظر من گفتگو و اندیشیدن درباره آن برای آینده مردم شناسی به طور اعم و مردم شناسی کار بردی به طور اخص بسیاری مهم و اساسی است، شیوه مناسبی است که می‌بایست برای تحقیقات عملی در نظر گرفته شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.