Skip to main content
فهرست مقالات

چرا فوتبال

نویسنده:

(12 صفحه - از 155 تا 166)

کلیدواژه ها : خشونت ،انبوه بی‌شکل ،ستاره‌سازی ،رفتار جمعی

کلید واژه های ماشینی : فوتبال ،تماشاگران ،خشونت ،هیجانی ،تنش‌ها ،استادیوم ،تخلیه ،رفتار ،بازیکنان ،تیم ،باشگاه ،نویسنده تماشاگران فوتبال ،خشم ،جوان ،جمعیت ،استادیوم‌های فوتبال ،رفتارهای هیجانی ،مقاله ماهیت خشونت فوتبال ،اجتماعی ،خشونت فوتبال مورد بررسی ،انسان ،فرهنگی ،تخلیه و خروج هیجانات ،روزنامه ،انسان غارنشین ،ساختار ،انبوه بی‌شکل ،تنش و خشم ،باشگاههای ورزشی و انجمن‌های فرهنگی ،خشم و خشونت

در این مقاله ماهیت خشونت فوتبال مورد بررسی قرار می‌گیرد.نویسنده تماشاگران فوتبال را بر اساس چارچوب مفهومی رفتار جمعی، مورد بررسی قرار می‌دهد؛جماعتی بی‌شکل، خلق الساعه و با رفتاری هیجانی.مقاله حاضر همچنین فوتبال را جایی برای تخلیه و خروج هیجانات و احساساتی می‌داند که در جامعه مدرن متراکم شده است.

خلاصه ماشینی:

"حال اگر بر اثر همخوانی‌های موردی بین ساختار فردی و شرایط زیست اجتماعی داد و ستد به گونه‌ای بی‌معنا و بی‌فایده انجام شود، دشواریهایی در جهت همسازی پدید خواهد آمد که سعی می‌کنم با یک مثال آن را روشن کنم: غده فوق کلیوی از غدد درون‌ریز بدن است که نقش بسیار مهمی هم در ایجاد تعادل بین انسان و محیط دارد. فرض کنید عده‌ای از تماشاگران به تصور اینکه فلان گوشه از استادیوم آتش گرفته یا فلان سکو فروریخته(یا در شرایطی که واقعا چنین شده باشد) برخیزند و با نگرانی پا به فرار بگذارند، خواهید دید که رفتار آنها بصورت حرکت موجی در جمعیت اثر خواهد کرد و پس از چند لحظه انبوه از سکوها سرازیر خواهد شد. چگونه؟عمده تصور ذهنی اینکه مردم حتی تماشاگران(بویژه، جوانان)راجع به اوضاع، یعنی راجع به بازی آینده، ارزش آن، تیم خودی و رقیب، بازیکنان و مسائل حاشیه‌ای در خود پرورش می‌دهند عمدتا مبتنی بر دریافت‌هایی است که از روزنامه‌های ورزشی بدست آورده‌اند. و بعد هم کسی نیست که از مدیر مسؤول چنین نشریه‌ای بپرسد که آخر بردار من آیا اگر یک جوان بیست یا بیست و چند ساله توانست سریع بدود یا خوب شوت کند حتما باید متخصص سازمان و تشکیلات و بودجه و مدیریت هم باشد که این پرسش را از او می‌کنید؟ روز دیگر از همین بازیکن، از همین جوان درباره مربی باشگاه و یا حتی تیم ملی نظر می‌خواهند و او باز انتقاد می‌کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.