Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به وضعیت بازار مواد مخدر در ایران و سایر کشورها

نویسنده:

ISC (30 صفحه - از 271 تا 300)

کلید واژه های ماشینی : مواد مخدر، سوء مصرف مواد، تریاک، قاچاق مواد مخدر، هروئین، مورفین، وضعیت بازار مواد مخدر، سوء مصرف، بازار مواد مخدر در ایران، کشف مواد مخدر

امروزه تجارت مواد مخدر و سوء استفاده از آن یکی از اساسی ترین چالشهای سیاسی، اقتصادی، بهداشتی، فرهنگی، خانوادگی و ... در همه جوامع می باشد. علیرغم همه پیشرفت های تکنولوژیکی و فرهنگی ظاهرا علاقه تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و مصرف کنندگان در سطوح مختلف سنی، اجتماعی و فرهنگی به مواد مخدر نسبتا زیاد است. رفع این معضل پیچیده چند وجهی و عمیق اجتماعی به آسانی امکان پذیر نمی باشد. آمارهای جهانی نشان می دهد که علیرغم تمامی فعالیت های آگاهسازی، پیشگیری، درمان و توانبخشی، گستره استفاده از مواد رو به افزایش است. در حدی که امنیت سیاسی اقتصادی و اجتماعی بسیاری از کشورهای جهان را به خاطر انداخته است. گزارش های جهانی در مورد بازار سوء مصرف مواد، حکایت از آن دارد که یک راه حل مطلوب و ایده آل که بتوان آن را به عنوان نسخه برای همگان به کار برد، وجود ندارد. اما مهم آن است که اطلاعات روزآمد و در دسترس متخصصان و برنامه ریزان در سطوح منطقه ای و بین المللی قرار گیرد تا بتوان در برنامه ریزی های صحیح و اصولی از آنها استفاده نمود. مقاله حاضر بررسی دو گزارش جهانی بازار مواد مخدر از دیدگاه های مختلف اقتصادی، نظامی، بازار مصرف و ... می باشد که به وسیله دفتر کنترل مواد مخدر سازمان ملل تهیه گردیده است و جهت همکاری بین المللی در اختیار دست اندرکاران قرار داده شده است.

خلاصه ماشینی:

"نمودار 12:میزان کشفیات جهانی هروئین و مورفین بین سالهای 2000-1990 در نمودار 13،22 کشور جهان که در رأس اکتشاف هروئین و مورفین در سال 2000 قرار دارند،به ترتیب میزان کشف مشخص شده است. نقشه 3:نقشه میزان کشفیات تریاک در آسیا در سال 000 نمدار 14-13:میزان کشفیات هروئین و مورفین به کیلوگرم و طبقه‌بندی در صدی‌ کشفیات در کشورهای مختلف جهان نکتهء جالب توجه این است که در زمینهء اکتشافات تریاک در کشورهای پیشتاز،حتی یک‌ کشور اروپایی یا آمریکایی(شمالی)نبوده است،در حالی که در مورد هروئین،وضعیت غیر از این است که کشورهایی مانند انگلستان،آمریکا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی را می‌توان در این فهرست دید. همان طور که در جدول دیده می‌شود،ایران در این زمینه‌ در رأس کشورهای آسیایی قرار دارد و اندونزی پایین‌ترین میزان اکتشافات تریاک را در میان این‌ کشورها به خود اختصاص داده است. ایران در طی سالهای 1995 تا 1996،با افت کشف مواد مخدر رو به رو شده و پس از آن‌ این سیر به صورت صعودی تا سال 2000 ادامه یافته است. جدول 4:اولین مادهء مخدر در مورد مصرف در بین افرادی که جهت درمان سوء مصرف مواد مراجعه نموده‌اند در میان شهرهای مختلف کشورهای آسیایی نمودار 15:جدول قیمت تریاک به صورت کلی فروشی در ایران‌ (قیمت به دلار آمریکا تعیین شده) در نمودار 16،در صد سوء مصرف کنندگان مواد افیونی در جمعیت 15 سال و بالاتر در آسیا مشاهده می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.