Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد سوء استفاده جنسی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 131 تا 140)

کلید واژه های ماشینی : کودک، بروز انواع کودک‌آزاری، خانواده، والدین، بزرگسال، شایستگی والدین بیشترین مسائل، سوءاستفاده جنسی، انواع کودک‌آزاری در خانواده، حمایت، مادر

کودکان همواره آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند. به دلائل مختلف از جمله سن و نداشتن مهارت های کافی آنها قادر به حفاظت و حمایت کامل از خود نبوده و نیازمند حمایت بزرگسالان به خصوص والدین خود می باشند. در صورت عدم کفایت و شایستگی والدین بیشترین مسائل و مشکلات از جمله انواع کودک آزاری در خانواده و توسط والدین رخ می دهد که از زور و قدرت بیشتری برخوردار هستند. کودکان اغلب با حقوق خود آشنا نیستند و نمی توانند از خود در برابر انواع بد رفتاریها در خانواده محافظت کنند. کودک آزاری معضل بزرگ اجتماعی است که همه جوامع چه پیشرفته و چه در حال توسعه را در برمی گیرد و آثار کوتاه مدت و بلند مدت متعددی بر کودک وبزرگسال آینده باقی می گذارد که گاه جبران ناپذیر است. بنابراین پیشگیری از بروز انواع کودک آزاری (جسمی، جنسی، غفلت و بی توجهی عاطفی) اصل است و در تدوین تمامی برنامه های پیشگیری از بروز انواع کودک آزاری باید به ابعاد حقوقی، آموزشی، حمایتی آن توجه کرد.

خلاصه ماشینی:

"انواع غیرتماسی شامل عورت نمایی( msinoitibihxe )پورنوگرافی،استفاده از الفاظ تحریک کنند و لذت بردن از انواع واکنشهای کودک می‌باشد ( 9991,ennyw,sknah,sbboh ) به لحاظ آماری به‌طورکلی 12تا 17کودکانی که مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند دختر هستند و پسران فقط 5 تا 8کل موارد را تشکیل می‌دهند( 4991,tekceb ) اغلب مردان مرتکب این عمل می‌شوند،اما در حال حاضر آمار زنان مجرم نیز روبه افزایش‌ است( 7991,eilsel ). بعد از چندین جلسه که شامل برقراری‌ ارتباط و جلب اعتماد کودک بود اعضای گروه درمانی شامل روانپزشک و روانشناس از طریق تفسیر نقاشی(کشیدن تصویر مربوط به واقعه)و بازی کودک با اعضای خانواده(شامل پدر،مادر،خواهر، برادر،مادربزرگ و پدربزرگ)مشخص شد که کودک توسط پدربزرگ مادری در شش ماه گذشته‌ چندین بار مورد سوءاستفاده جنسی از نوع تماسی به صورت دستمالی شدن( noitatselom )قرار گرفته است. پدر در این چند ماه به علت درگیریهای شغلی‌ بین ایران و آمریکا مرتب در سفر بود و خانواده‌اش را نزد خانوادهء همسر خود گذاشته بود و مادر کودک نیز برای تهیهء خانه و ملزومات آن بیشتر در بیرون از منزل به‌سر می‌برد و ساعات طولانی دختر و برادرش نزد پدربزرگ و مادربزرگ خود تنها می‌ماندند که فرصت مناسبی را برای بروز اتفاق فراهم‌ می‌کرد در این مورد عدم حضور فیزیکی والدین عامل مساعد کننده‌ای تلقی می‌شود. در آثار بلند مدت طیفی از علائم مربوط به افسردگی،خودکشی،اعتماد به‌نفس پایین،اعتیاد،پرهیز از برقراری و ارتباط جنسی‌ بعد از ازدواج،اشکال در تربیت فرزندان(بیش تیماری‌'''' noitcetorP ‘‘'''' revo ‘‘،ترس از نزدیکی با آنها)مشکلات اجتماعی مشتمل بر رفتارهای خشونت‌بار،بزهکاری و فرورفتن در نقش قربانی‌ ( mitciv )در ارتباطهای آنها دیده می‌شود( noinam,enotserif,aksnizegil ) بنابراین،در مورد انواع کودک‌آزاری به خصوص سوءاستفاده جنسی پیشگیری اصل است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.