Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه تمدن و فرهنگ ایران در آفریقا

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 165 تا 184)

کلیدواژه ها :

مصر ،صفویه ،هخامنشی ،تمدن ،داریوش ،آفریقا ،اسماعیلی ،زنگبار ،شریعتی ،کورش ،سید جمال الدین اسدآبادی ،فاطمیون ،خشایار ،سواحیلی ،شیرازیان ،کمبوجیه

کلید واژه های ماشینی : آفریقا، مصر، ایران، زنگبار، تمدن، شیرازی‌ها، شریعتی، شرق آفریقا، فرهنگ، اسلامی

شناسایی پیشینه تاریخی تاثیر فرهنگی ایران بر آفریقا و نقشی که ایرانیان در شکل گیری فرهنگ و تاریخ مردم این قاره داشته اند، امری است که می تواند زمینه گسترش روابط میان دو حوزه اصلی تمدن شرق، که در روزگاران کهن «گهواره تمدن » نامیده می شدند، را فراهم آورد. نگارنده در این مقاله ، تاثیر تمدن و فرهنگ ایرانی را بر آفریقا، در دوران های مختلف قبل و بعد از اسلام و سپس در عصر حاضر، مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است .

خلاصه ماشینی: "داریوش اول نیز که در سال 522 قبل از میلاد به بهبود اوضاع سلطنت هخامنشیان اهتمامورزید،نظر به اینکه نسبت به مصر و مردم آن دیار و آداب و رسوم و شعائر متداول در بین آنهاآگاهی وسیعی داشت،به این سرزمین توجه خاصی نمود. در خصوص علل و انگیزه مهاجرت شیرازی‌ها بهشرق آفریقا،دلایل و نظرات مختلفی از سوی مورخین و آفریقاشناسان بزرگ غربی ارائه گردیدهکه توضیح آن در این مختصر نخواهد گنجید20اما آن چه مسلم است،آن است که براساس آثارباستانی به جای مانده از حکومت شیرازی‌ها که به امپراتوری"زنج"1یا دولت شهرهایسواحیلی شهرت یافته و هم‌چنین سرامیک‌های به دست آمده در"اونگوجا"2،مشخص می‌شودکه پادشاهی مذکور از چنان عظمت و اقتداری بهره‌مند گردیده بود که به عنوان مرکز ثقل تجارتبین هند،ایران و سایر ممالک خاورمیانه و کشورهای آفریقایی شناخته شد. » با توجه به نیاز شدیدی که در جامعه مصر در مورد دیگر آثار دکتر علی شریعتی احساس شد،دسوقی شتا اقدام به ترجمه"پدر،مادر،ما متهمیم"و"انتظار،مذهب اعتراض"و"حسین وارثآدم"در یک مجموعه نمود و بر آن یک مقدمۀ عمیق نگاشت که با مطالعه این مقدمه می‌تواندریافت که شریعتی به عنوان یک جریان فکری و نه یک فرد،چگونه در جوامع آفریقایی مطمرحشده است. این مسجد در منتهی‌الیه ضلع غربی زنگبار و درفاصله نزدیکی از ساحل اقیانوس هند بنا شده و یکی از بناهای اصیل و بااهمیت کشور تانزانیا وجمهوری خودمختار زنگبار است که سالانه بسیاری از توریست‌های غربی از آن دیدن می‌کنند و باگوشه‌ای از هنر و معماری اصیل ایرانی و اسلامی آشنا می‌شوند. سنگ نبشته‌ای در موزۀ زنگبارموجود است که ظاهرا توسط این ایرانی خیراندیش تهیه شده و بر آن خطوط ذیل به زبان عربی حکاکیشده است: «پنج تن از آل عبا،المصطفی،المرتضی،حسن و حسین و فاطمه»جهت اطلاع بیشتر نگاه کنید به: http://Zanzibar."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.