Skip to main content
فهرست مقالات

ملت و هویت: تأملی در نسبت ملیت و هویت ایرانی در افکار کاظم زاده ایرانشهر

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 87 تا 110)

کلید واژه های ماشینی : ایرانشهر، هویت، ایران، کاظم‌زاده ایرانشهر، ملت، سیاسی، دین، هویت ایرانی در افکار کاظم‌زاده، ملی، افکار کاظم‌زاده ایرانشهر

حسین کاظم زاده ایرانشهر در زمره‌ روشنفکران ناسیونالیست عصر رضا ‌شاه است که در آثار خود به تامل در باب ملیت، ترقی، تجدد و دین و نسبت این مفاهیم با یکدیگر پرداخته است. مفهوم اصلی اندیشه ایرانشهر ملیت است. او ملیت را مبنای هویت ایرانی و یگانه وسیله‌ ترقی و پیشرفت ایران می داند. ایرانشهر، سیاست، دین، زبان و اخلاق را ارکان ملیت می داند و با تاکید بر همسانی های ظاهری تشیع و آیین زرتشت می کوشد دین را لباس ملیت بپوشاند و تشیع را اسلام ایرانی معرفی نماید. تلاش ایرانشهر برای پی ریزی یک هویت ایرانی ناب بر مبنای ملیت، موجب شده است که او از تاثیر عمیق اسلام و غرب بر هویت ایرانی غفلت نماید. این مقاله با تشریح افکار ایرانشهر در مورد هویت ایرانی به نقد و ارزیابی مفاهیم بنیادین اندیشه‌ او می پردازد.

خلاصه ماشینی:

"مقاله حاضر با بررسیافکار و اندیشه‌های حسین کاظم‌زاده ایرانشهر پیرامون هویت ایرانی تلاش می‌کندپاسخ‌های مناسبی برای پرسش‌های زیر ارایه نماید: 1-مبانی و عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ی هویت ایرانی از دیدگاه کاظم‌زاده ایرانشهرکدامند؟ 2-از نگاه ایرانشهر ملیت،دین و فرهنگ غرب چه نسبتی با هم دارند و تأثیر آن‌هابر هویت ایرانی چیست؟ 3-آیا رابطه‌ای میان ملیت و ترقی و پیشرفت وجود دارد؟ قدمه در جهان مدرن همه چیز به انسان باز می‌گردد. مقاله حاضر با بررسیافکار و اندیشه‌های حسین کاظم‌زاده ایرانشهر پیرامون هویت ایرانی تلاش می‌کندپاسخ‌های مناسبی برای پرسش‌های زیر ارایه نماید: 1-مبانی و عناصر اصلی تشکیل دهنده‌ی هویت ایرانی از دیدگاه کاظم‌زاده ایرانشهرکدامند؟ 2-از نگاه ایرانشهر ملیت،دین و فرهنگ غرب چه نسبتی با هم دارند و تأثیر آن‌هابر هویت ایرانی چیست؟ 3-آیا رابطه‌ای میان ملیت و ترقی و پیشرفت وجود دارد؟ لف)مفاهیم1-مفهوم هویت هویت به معنای هستی و وجود است و با تعریفی که افراد و اقوام و ملت‌ها از«خود»دارند رابطه‌ای نزدیک و تنگاتنگ پیدا می‌کند. از نظر او کسانی که وحدتبشریت یا اتحاد اسلام را تبلیغ می‌کنند و آن را یگانه چاره‌ی نجات ایران می‌پندارند بهخطا می‌روند و برای پی بردن به خطای خود کافی است به تاریخ عثمانی بنگرند کهابتدا«سیاست عثمانیت»را در پیش گرفت و چون این سیاست نتیجه‌ای نداشت به«اتحاد اسلام»روی آورد و از آن جا که این رویه نیز بی‌ثمر بود سرانجام«سیاست امام علی(ع)و اولاد او در زمان فتح ایران توسط اعراب،نسبت به اسرای ایرانی بامحبت و ملاطفت رفتار کرده و بین عرب و عجم فرق نمی‌گذاشتند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.