Skip to main content
فهرست مقالات

نگرشی جنسیتی به تأمین اجتماعی

نویسنده:

ISC (28 صفحه - از 81 تا 108)

کلیدواژه ها : اقتصاد غیررسمی ،تأمین اجتماعی ،جنسیت

کلید واژه های ماشینی : زنان ،تأمین اجتماعی ،جنسیتی ،اقتصاد ،بخش غیررسمی ،خانواده ،کارگران ،حمایت اجتماعی ،اقتصاد غیررسمی ،اشتغال ،تأمین اجتماعی رسمی ،بازار کار ،مزایای تأمین اجتماعی ،رویکرد ،توسعه ،بیمه ،صنعتی ،حمایت تأمین اجتماعی ،سازمان بین‌المللی کار ،سازمان ،حقوق ،کار ،مزایای تأمین اجتماعی رسمی ،زنان در اشتغال غیررسمی ،نظام رسمی تأمین اجتماعی ،مردان نیازمند حمایت‌های تأمین ،کشورهای در حال توسعه ،رویکرد ائتلاف بین‌المللی زنان ،اشتغال رسمی تأمین اجتماعی ،درآمد

پوشش و جامعیت تأمین اجتماعی و کیفیت بهره‌مندی از مزایای آن یکی از شاخص‌های توسعه اجتماعی محسوب می‌شود. از دیدگاه این مقاله، تأمین اجتماعی اساسا موضوعی زنانه است و زنان به لحاظ ویژگی‌های زیستی (طول عمر بیشتر از مردان و سالمندی بیشتر) و شرایط فرهنگی و اجتماعی خاص (ریسک‌پذیری بیشتر در مقابل طلاق و فروپاشی خانواده) بیش از مردان نیازمند حمایت‌های تأمین اجتماعی هستند. این در حالی است که آنان به دلیل شرایط نابرابر با مردان در بازار کار، محدودیت‌های فرهنگی و مسؤولیت‌های اجتماعی، مجال کمتری برای حضور اقتصاد رسمی و بهره‌مندی از مزایای تأمین اجتماعی دارند. مقاله برای بهبود وضعیت زنان از نظر تأمین اجتماعی، با مروری بر رویکردهای بین‌المللی سه موضوع مهم؛ فردیت بخشیدن به حقوق زنان، رسمیت بخشیدن به فعالیت‌های غیررسمی و گسترش مفهوم تأمین اجتماعی و توسل به سایر انواع نظام‌های حمایت اجتماعی را مطرح می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"5. تأمین اجتماعی اساسا موضوعی زنانه محسوب می‌شود زیرا زنان از یک طرف بیش از مردان عمر می‌کنند و بیشتر نیازمند حمایت‌های دوران سالمندی می‌باشند و از طرف دیگر آنان از اقشار آسیب‌پذیر و فقیر جوامع به‌ویژه در جوامع در حال توسعه به حساب می‌آیند و به علت سنت‌های محدودساز فرهنگی و مسؤولیت‌های خانوادگی بیشتر، در عــرصه حیات اجتمــاعی و اقتصــادی کمتر فرصــت حضور و مشارکت مؤثر پیدا می‌کنند. در پاسخگویی به این مسائل و ضرورت‌ها رویکردهای بین‌المللی در سه حوزه پیش ‌رفته است : رسمیت بخشیدن به بخش یا اقتصاد غیررسمی : از آن‌جا که اقتصاد غیررسمی سهم عمده‌ای از اقتصاد کشورهای درحال توسعه را در‌برمی‌گیرد و چون زنان به علت سواد و مهارت پایین و شــرایط تبعیض‌آمیز بازار کار رســمی بیشتر در این بخش حضور و فعالیت دارند، علاوه بر این چون بخش غیررســمی اســاســا تحت پوشش نظام تأمین اجتمــاعی رسمی قرار نمی‌گیرد، از این رو شفافیت و رســمیت بخشیــدن به فعالیت‌های این بخش از اقتصاد به زنان بیش از مردان یاری می‌رساند. گسترش مفهوم تأمین اجتماعی وتوسل به سایر انواع نظام‌های حمایت اجتماعی : با توجه به ناتوانایی نظام رسمی تأمین اجتماعی در پوشش دادن به همه افراد و گروه‌های شاغل و غیرشاغل و با توجه به شرایط و مقتضیات جدید، انواع دیگر نظام‌های تأمین اجتماعی مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند که نظام‌های غیررسمی، سنتی و خصوصی تأمین اجتماعی از آن جمله‌اند فردیت بخشیدن به حقوق زنان : رویکرد و سیاست سومی که بیشتر در کشورهای صنعتی پیشرفته (به‌ویژه اروپا) پیگیری شده، فردیت بخشیــدن به حقــوق زنان است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.