Skip to main content
فهرست مقالات

توسعه روابط فدراسیون روسیه و اسرائیل (با تأکید بر جمهوری اسلامی ایران)

نویسنده:

(46 صفحه - از 11 تا 56)

کلیدواژه ها :

خاورمیانه ،یهودیان ،فدراسیون روسیه ،اسرائیل ،جمهوری اسلامی ایران ،فلسطین

کلید واژه های ماشینی : روسیه، اسرائیل، فدراسیون روسیه، روسی، جمهوری اسلامی ایران، سیاسی، توسعه روابط فدراسیون روسیه، روابط فدراسیون روسیه و اسرائیل، یهودیان، امریکا

پس از استقلال فدراسیون روسیه، اسرائیل به یکی از شرکای مهم سیاسی-اقتصادی این کشور تبدیل شد.با توجه به حضور یک میلیون روس در اسرائیل، روابط این دو کشور در شرایطی متفاوتی نسبت به گذشته قرار گرفته است.حضور این افراد در اسرائیل اساسا نگاه این کشور به روسیه را تحت تأثیر قرار داده است.این افراد که در میان آنها تعداد زیادی از متخصصان و کارشناسان روسی قرار دارند، فضای روانی جامعه اسرائیل را نیز تغییر داده‌اند.با توجه به آموزه‌های الحادی دوران کمونیسم در آنان، ایستارهای ایشان نسبت به ماهیت و عملکرد دولت یهود، با بسیاری از صهیونیست‌ها در تقابل آشکار قرار ارد.اسرائیل برای روسیه دریچه‌ای به سوی امریکا، و راهی برای تقویت روابط با این کشور و بهره‌گیری اقتصادی و مالی از آن برآورد شده است.دریافت تکنولوژی مدرن که یک نیاز جدی در فدراسیون روسیه می‌باشد، از طریق گشترش این روابط قابل حصول است.در این مقاله علل توسعه روابط روسیه و اسرائیل پس از فروپاشی اتحاد شوروی در ابعاد سیاسی-اقتصادی-اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد.با در نظر داشتن این واقعیت که امروز جمهوری اسلامی ایران به یکی از مهم‌ترین شرکای منطقه‌ای روسیه تبدیل شده، در چارچوب تعارض اسرائیل و جمهوری اسلامی ایران، پیامدهای این روابط مورد اشاره قرار خواهد گرفت. (1)

خلاصه ماشینی:

"پیشینه روابط روسیه و اسرائیل نقش برجسته اتحاد شوروی در شکست نیروهای هیتلر در جریان جنگ جهانی دوم که میلیونها یهودی را نابود کرده بود، کمک‌های مؤثر این کشور در برپایی رژیم اسرائیل در سال‌های 48-1947، و شناسایی این دولت از سوی اتحاد شوروی در سال 1948، به‌رغم بازتاب‌های نظام دو قطبی در نیمه دوم قرن بیستم برای اسرائیل غیر قابل چشم‌پوشی بوده است. زمینه‌های اجتماعی-فرهنگی توسعه روابط دو کشور مهاجرت صدها هزار یهودی به اسرائیل را در طول سالیان اجرای پرسترویکا، گلاس نوست و تفکر جدید تعداد آنها به شدت افزایش یافته بود، زمینه را برای دگرگونی اساسی روابط اتحاد شوروی و پس از فروپاشی آن فدراسیون روسیه با این کشور فراهم آورده است. با توجه به شکاف روزافزون و دیدگاه‌های امریکا و روسیه، همکاری فدراسیون روسیه با ایران فرصت‌های مناسبی را برای بهره‌گیری این کشور از امکان چانه‌زنی در رابط خود با ایالات متحده فراهم آورده، که به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. تأثیر توسعه روابط روسیه و اسرائیل بر جمهوری اسلامی ایران فدراسیون روسیه پس از فروپاشی اتحاد شوروی، در امتداد سیاست خارجی میخائیل گورباچف آخرین دبیر کل اتحاد شوروی، توسعه روابط با کشورهای جهان را در چارچوب ملاحظات اقتصادی و سیاسی جدید مورد توجه قرار داد. Irina Zviagelskaia,Russia and the Middle East:Continuity and Change,Iranian Journal of International Affairs,vol. Freedman,Israel-Russian Relations Since the Collapse of the Soviet Union,Middle East International,Vol. 94,No. 2,Spring 5991,pp. Natan Sharansky,The Russian Modern Israel,International Affairs (Moscow),Vol. 44,No. 6,8891,p. A. Konovalov,High Technology in Russian and Israel,International Affairs(Moscow),Vol. 44,No. 6,8991,p."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.