Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی به سرگذشت دکتر سید محمد تیجانی سماوی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 125 تا 148)

کلید واژه های ماشینی : دکتر سید محمد تیجانی سماوی، سرگذشت دکتر سید محمد تیجانی، محمد تیجانی سماوی تونسی، تونس، شیعه، مذهب، منعم، عراق، سفر، شهر قوضه از کشور تونس

دکتر سید محمد تیجانی سماوی تونسی در شهر قوضه از کشور تونس در سال 1315 هـ . ش چشم به جهان گشود. وی در خانواده‌ای سرشناس و مذهبی رشد کرده به معارف دینی اهتمام ورزید و از آن‌جایی‌که از ذوق و استعداد سرشاری برخوردار بود، سرانجام به رتبه‌ی کلاس درس و بحث خویش از آن تبلیغ نمود. طی مسافرت‌های زیادی که به کشورهای اسلامی داشت، با شخصی به نام «منعم» که استاد دانشگاه عراقی بود، آشنا گردید و این مقدمه‌ای شد تا سرانجام به صراط مستقیم هدایت شود. در جریان این سفرها ـ به شهرهای عراق، عربستان و … ـ با مذهب جعفری آشنا شده و از آیین وهابیت بیزار شد. ملاقات‌های مؤثر او با مراجع بزرگ شیعه همچون آیت‌الله خویی و سید محمدباقر صدر، نقطه‌ی عطفی در استبصار وی به شمار می‌رود. سرانجام به کشور خویش بازگشت و با پژوهش و مناظره و نهایت تحقیق، شیعه‌ی دوازده امامی شده و مبلغ توانایی گردید و البته در این مسیر با مسائل و مشکلاتی هم رو‌به‌رو شد. شش کتاب تیجانی که در زمینه‌ی اختلافات دو مذهب سنی و شیعه نوشته، بسیار معروف است که ان شاء الله در شماره‌ی بعد بدان پرداخته خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"آغاز سفر موفقیت‌آمیز جهت ملاقات با برخی دوستان، در یک روز تابستانی سفری طولانی به لیبی، مصر، لبنان، سوریه، اردن و عربستان آغاز نمود … … بعد از چند روز اقامت در لیبی، به مصر رفته با «شیخ عبدالباسط عبدالصمد» (قاری مشهور) و برخی علما ملاقات نمود و پیشنهاد اقامت در «الازهر» را به وی دادند و علاوه بر آن موفق به دیدار پیراهن و آثار دیگری از پیامبر (ص) گشت که آن‌ها را به هر کسی نشان نمی‌دادند … سپس با کشتی به بیروت سفر کرد که در بین راه با «منعم» استاد دانشگاهی از اهل عراق آشنا شد و این آشنایی مقدمه‌ای برای هدایت وی به‌شمار می‌رفت. هر کس این کتاب با ارزش را چه با آشنایی قبلی و چه بدون آشنایی قبلی مطالعه کند، احساس می‌کند که تبلیغ آن، وظیفه‌ای همگانی است و هرگز منحصر به یک انتشارات و یا یک کتاب‌فروشی نمی‌شود؛ گو این که اخباری نیز از گوشه و کنار می‌رسد که این کتاب، تأثیر به سزایی در روحیه‌ی حقیقت‌جویان نیک‌سرشت گذاشته و به راه اهل‌بیت (ع)، رهنمایشان ساخته است، همان‌گونه که اصل عربی آن «ثم اهتدیت» در ظرف مدت کوتاهی بیش از بیست هزار نفر را در محدوده‌ی تونس و اطراف آن، مستبصر نمود و این همه، از خلوص نیت و ایمان محکم مؤلف سرچشمه گرفته است که خدایش خیر دهد و با آل محمد (ص) محشور فرماید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.