Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از نخستین سمینار روان شناسی در اسلام

گزارشگر:

ISC (4 صفحه - از 207 تا 210)

کلید واژه های ماشینی : سمینار، اسلام، روان‌شناسی، سمینار روان‌شناسی در اسلام، دین، موضوع اصلی سمینار فراهم، نخستین سمینار روان‌شناسی، زمینه آشنایی و تلاقی فکری، اهداف اجمالی سمینار، اسلام و روان‌شناسی فعالیت

نخستین سمینار روان شناسی در اسلام از تاریخ 23 الی 25 فروردین ماه در دانشگاه الزهرا برگزار شد. سمینار با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و اجرای سرود جمهوری اسلامی ایران و پیام جناب آقای دکتر عطاءالله کوهیان ریاست محترم دانشگاه الزهرا رسما آغاز گردید. سپس اهداف اجمالی سمینار توسط آقای دکتر عبدالکریم بی آزار شیرازی رییس دانشکده الهیات‘ دابیات و علوم انسانی ارائه شد. موضوع اصلی سمینار فراهم آوردن زمینه آشنایی و تلاقی فکری پژوهشگرانی است که در دو حوزه مختلف اسلام و روان شناسی فعالیت می نماید. هدف از تشکیل و استمرار این گونه سمینارها‘ همسو کردن فعالیتهای پراکنده ای است که از مدتها پیش در این زمینه صورت پذیرفته و در سالهای اخیر ضرورت یافته است. ایران در مقام پرچمدار دفاع از معیارهای اسلامی‘ با تحقیق و پژوهش و بررسی عمیق در متون اسلامی و علوم جدید علی الخصوص روان شناسی که علم انسان شناسی است می تواند حقایق موجود در خصوص انسان را با زبانی که برای همگان قابل درک باشد به گونه ای ارائه دهد که از گزند تمهیدات موذیانه برنامه ریزان تهاجم فرهگی درامان باشد. روان شناسان و جامعه شناسان و دست اندرکاران علوم انسانی که هدف اصلی آنها شناسایی و کشف قوانین حاکم بر جامعه و طبیعت آدمی است‘ می توانند دستاوردهای تجربی و علمی خود را با احکام الهی از طریق ادیان‘ بخصوص دین مبین اسلام که به جوامع بشری اهداء شده است مطابقت نماید. آنگاه درمی یابند که از طریق دانش خود راهی به دنیای نور مفاهیم الهی پیدا نموده و از آن جامعه ای را روشنایی بخشند.

خلاصه ماشینی: "موضوع اصلی سمینار فراهم آوردن زمینه آشنایی و تلاقی فکری پژوهشگرانی است که در دو حوزه مختلف اسلام و روان‌شناسی فعالیت می‌نمایند. ایران در مقام پرچمدار دفاع از معیارهای اسلامی، با تحقق و پژوهش و برسی عمیق در متون اسلامی و علوم جدید علی الخصوص روان‌شناسی که علم انسان شناسی است می‌تواند حقایق موجود در خصوص انسان را بازبانی که برای همگان قابل درک باشد به گونه‌ای ارائه دهد که از گزند تمهیدات مذیانه برنامه‌ریزان تهاجم فرهنگی درامان باشد. 8. در بحث بهداشت روانی و روان‌درمانی به اصالت مکتب الهی اسلام اشاره گردید و معیارهای انسان سالم از این دیدگاه مورد توجه واقع شد و در نهایت ضرورت تدوین یک فرهنگ روان‌شناسی قرآنی مورد تأکید قرار گرفت. 9. پیشنهاد تشکیل یک مرکز مطالعاتی و تحقیقاتی در زمینه روان‌شناسی اسلامی برای استمرار و تداوم اهداف این سمینار از طرف اساتید و اعضاء این کمیسیون مطرح گردید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.