Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش عوامل مدرسه ای بر علائق و گرایشهای شغلی دانش آموزان تیزهوش و با استعداد مقطع متوسطه در شهر کرمان

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 87 تا 102)

کلید واژه های ماشینی : گرایشهای شغلی دانش‌آموزان تیزهوش، مشاغل، دانش‌آموزان، مدرسه، علاقه، هوشی، اطلاعات، آموزش، اجتماعی، علایق و گرایشهای شغلی

مقاله حاضر خلاصه قسمتی از پژوهشی است که در مورد 425 دانش آموزبا استعداد وتیزهوش24 دبیرستان و هنرستان پسرانه و دخترانه شهر کرمان انجام شده است. برای انتخاب این دانش آموزان سه ملاک متفاوت در نظر گرفته شده:اول معرفی و تأیید دبیران مربوط‘دوم معدل کل دانش آموزان در سال تحصیلی قبل‘وسومین عامل بهره هوشی(بالاتر از120) هدف تحقیق بررسی عوامل مختلف اجتماعی مانند خانواده‘گروه همسالان ومدرسه و تأثیر این عوامل بر عملکرد وگرایشهای دانش آموزان مورد مطالعه است. نتایج تجربی حاصله با تئوریهای مربوط مورد تأیید واقع گردید. در مقاله حاضر‘نقش عوامل مدرسه ای بر اهداف و گرایشهای شغلی دانش آموزان مذکور بررسی شده است.

خلاصه ماشینی:

"امتحاناتجالب است بیان شود که دانش‌آموزان تیزهوش و با استعداد تحت پژوهش، در خصوص مطالعه و آمادگی جهت حضور در امتحانات و نیز موفقیت در آن، این‌گونه اظهارنظر نمودند:208 نفر(49%)اعلام داشتند که برای موفقیت در امتحانات باید به‌طور معمولی درش خواند و خود نیز به همین نحو عمل می‌کنند؛9 نفر دیگر(2%) عقیده دارند که مطالعه در شب امتحان برای موفقیت تحصیلی کافی است؛و 12 نفر(5/26%)نیز اعلام داشتند که برای موفقیت در امتحانات باید به سختی درس خواند و کوشش زیادی نمود و فقط یک نفر از آنها اظهار نموده است که برای موفقیت در امتحان باید به تقلب متوسل شد. در اینجا نیز رابطه بین سطح زندگی مورد انتظار دانش‌آموزان با عوامل و متغیرهای دیگر مانند جنسیت، سن پایه تحصیلی(کلاس)، رشته تحصیلی، سطح تحصیلات پدر و مادر نوع شغل پدر و مادر، معدل کل، درآمد ماهانه خانواده و... در اینجا نیز طبقه اجتماعی مورد علاقه دانش‌آموزان تحت پژوهش و تعدادی از عوامل دیگر مانند جنسیت، سن، پایه تحصیلی، رشته تحصیلی، رشته تحصیلی دانشگاهی در آینده، تحصیلات پدر و مادر، نوع شغل پدر و مادر، معدل کل، نوع مدرسه و... همچنین مشاهده گردید که اکثریت این دانش‌آموزان تیزهوش و با استعداد علاقه‌مند به داشتن سطح زندگی، درآمد و طبقه اجتماعی متوسطی برای آینده خود هستند و کسب آنها را در درگر و پیشرفت تحصیلی عالی و بیشتری می‌دانند. مطالعه این دانش‌آموزان با استعداد نشانگر درجه‌بندی صعودی بین قشربندی اجتماعی و طبقه‌بندی مشاغل از یک طرف و اهمیت خانواده، آموزش مدرسه‌ای، گروه همسالان و نیز ارزشهای فرهنگی و دیگر عوامل اجتماعی است که انگیزه‌ها و گرایشهای لازم را در این دانش‌آموزان به وجود می‌آورد تا بتوانند استعدادهای بالقوه خویش را در جامعه شکوفا سازند و نهایتا این نوع جامعه‌پذیری و شکوفایی استعداد، آنها را در جهت کسب پایگاه اجتماعی برتر، درآمد بیشتر و نیز سطح زندگی بالاتر در آینده یاری می‌دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.