Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی نقش عوامل مدرسه ای بر علائق و گرایشهای شغلی دانش آموزان تیزهوش و با استعداد مقطع متوسطه در شهر کرمان

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 87 تا 102)

کلید واژه های ماشینی : گرایشهای شغلی دانش‌آموزان تیزهوش، مشاغل، دانش‌آموزان، مدرسه، علاقه، هوشی، اطلاعات، آموزش، اجتماعی، علایق و گرایشهای شغلی، آموزش و پرورش، پژوهش، خانواده، نقش عوامل مدرسه‌ای بر علائق، انتخاب، جامعه، عوامل، طبقه، رشته‌های تحصیلی آینده‌شان اطلاعات، درآمد، حاضر‘نقش عوامل مدرسه‌ای بر اهداف، گرایشهای شغلی دانش‌آموزان مذکور، رشته تحصیلی، انتخاب شغل، اهداف، علاقه دانش‌آموزان تحت پژوهش، اهداف و گرایشهای شغلی، اظهار، مطالعه، شکوفایی استعدادهای افراد جامعه

مقاله حاضر خلاصه قسمتی از پژوهشی است که در مورد 425 دانش آموزبا استعداد وتیزهوش24 دبیرستان و هنرستان پسرانه و دخترانه شهر کرمان انجام شده است. برای انتخاب این دانش آموزان سه ملاک متفاوت در نظر گرفته شده:اول معرفی و تأیید دبیران مربوط‘دوم معدل کل دانش آموزان در سال تحصیلی قبل‘وسومین عامل بهره هوشی(بالاتر از120) هدف تحقیق بررسی عوامل مختلف اجتماعی مانند خانواده‘گروه همسالان ومدرسه و تأثیر این عوامل بر عملکرد وگرایشهای دانش آموزان مورد مطالعه است. نتایج تجربی حاصله با تئوریهای مربوط مورد تأیید واقع گردید. در مقاله حاضر‘نقش عوامل مدرسه ای بر اهداف و گرایشهای شغلی دانش آموزان مذکور بررسی شده است.

خلاصه ماشینی: "امتحاناتجالب است بیان شود که دانش‌آموزان تیزهوش و با استعداد تحت پژوهش، در خصوص مطالعه و آمادگی جهت حضور در امتحانات و نیز موفقیت در آن، این‌گونه اظهارنظر نمودند:208 نفر(49%)اعلام داشتند که برای موفقیت در امتحانات باید به‌طور معمولی درش خواند و خود نیز به همین نحو عمل می‌کنند؛9 نفر دیگر(2%) عقیده دارند که مطالعه در شب امتحان برای موفقیت تحصیلی کافی است؛و 12 نفر(5/26%)نیز اعلام داشتند که برای موفقیت در امتحانات باید به سختی درس خواند و کوشش زیادی نمود و فقط یک نفر از آنها اظهار نموده است که برای موفقیت در امتحان باید به تقلب متوسل شد. در اینجا نیز رابطه بین سطح زندگی مورد انتظار دانش‌آموزان با عوامل و متغیرهای دیگر مانند جنسیت، سن پایه تحصیلی(کلاس)، رشته تحصیلی، سطح تحصیلات پدر و مادر نوع شغل پدر و مادر، معدل کل، درآمد ماهانه خانواده و... در اینجا نیز طبقه اجتماعی مورد علاقه دانش‌آموزان تحت پژوهش و تعدادی از عوامل دیگر مانند جنسیت، سن، پایه تحصیلی، رشته تحصیلی، رشته تحصیلی دانشگاهی در آینده، تحصیلات پدر و مادر، نوع شغل پدر و مادر، معدل کل، نوع مدرسه و... همچنین مشاهده گردید که اکثریت این دانش‌آموزان تیزهوش و با استعداد علاقه‌مند به داشتن سطح زندگی، درآمد و طبقه اجتماعی متوسطی برای آینده خود هستند و کسب آنها را در درگر و پیشرفت تحصیلی عالی و بیشتری می‌دانند. مطالعه این دانش‌آموزان با استعداد نشانگر درجه‌بندی صعودی بین قشربندی اجتماعی و طبقه‌بندی مشاغل از یک طرف و اهمیت خانواده، آموزش مدرسه‌ای، گروه همسالان و نیز ارزشهای فرهنگی و دیگر عوامل اجتماعی است که انگیزه‌ها و گرایشهای لازم را در این دانش‌آموزان به وجود می‌آورد تا بتوانند استعدادهای بالقوه خویش را در جامعه شکوفا سازند و نهایتا این نوع جامعه‌پذیری و شکوفایی استعداد، آنها را در جهت کسب پایگاه اجتماعی برتر، درآمد بیشتر و نیز سطح زندگی بالاتر در آینده یاری می‌دهد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.