Skip to main content
فهرست مقالات

تأملی در امکان فقه الحدیث

نویسنده:

ISC (12 صفحه - از 25 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : حدیث، فقه الحدیث، علوم حدیث، اخلاق، فهم، فرآیند، امکان فقه الحدیث، شاخه‌ای از علوم حدیث، متن، قرآن

فقه الحدیث شاخه ای از علوم حدیث دانسته می شود که متکفل فهم حدیث است. ـ در کنار تفسیر که متکفل شرح و تبیین قرآن قلمداد می گردد ـ اما باید به این مطلب توجه داشت که این علوم چه در موضوع و چه در روش تقریبا چیزی جز مجموعه واره هایی از همان علوم متعارف اسلامی ـ کلام ، فقه و اخلاق ـ نیستند . از این رو نباید بر امکان هویت بخشیدن به فقه الحدیث به عنوان علمی مستقل و به مثابه شاخه ای از علوم حدیث معمول و متعارف اصرار داشت. بر این اساس ظاهرا باید گفت ، فرآیند فهم حدیث موضوعا از قلمرو علوم حدیث که دغدغه کشف روایات مستند به معصومان علیهم السلام را از میان منقولات منتسب به آنان دارد ، بیرون است.

خلاصه ماشینی:

"فرض امکان تفکیک میان مولفه های معرفت دینی ما را به اینجا خواهد رساند که بتوانیم هر یک از علوم فقه ،کلام و اخلاق را با چهار رویکرد در عرض هم و موازی قرآنی ، اثری ، عقلی و عرفانی تدوین کنیم و هرچند که عقل و شهود بخاطر محدودیت های خویش در حوزه فقه و حساسیت های خاص حکمران در این قلمرو ، هیچگاه امکان __________________________________ 8 - به این مطلب توجه کنیم که ما کتاب و سنت و عقل و کشف را در حیثیت وجودی شأن ، واحد نمی دانیم ، یعنی آن زمان که عقل و کشف به مثابه قوایی ادراکی و متن در چهارچوب مکتوبات و مجامع وجود عینی دارند . حال، آخرین شق از بحث ما بررسی امکان تحقق این علم به مثابه علمی است که بی تعلق به ساحت علوم حدیث و بی داعیه معرفت زایی دینی مورد بحث است : همان گونه که متن و عقل در فرآیند فهم به مثابه مفهوم و فاهم تفکیک ناپذیرند، انواع متن نیز چه در معرفت زایی دینی و چه در معناداری عام خود بسیار به هم محتاجند و این یعنی آن که قرآن و سنت ناگزیرند که با هم فهمیده شوند و این ناگزیری بر خلاف تصور عموم تنها مربوط به لایه های تفسیریا تاویل هرکدام از این متون نیست، بلکه حتی فهم عام و لفظی این متون جدای از دیگری، خالی از اشکال نیست ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.