Skip to main content
فهرست مقالات

گویش بختیاری: بقا یا زوال

نویسنده:

ISC (32 صفحه - از 147 تا 178)

کلید واژه های ماشینی : گویش، بختیاری، گویش بختیاری شهر مسجد سلیمان، مسجد سلیمان، زبان، گویش بختیاری، فارسی، شهر مسجد سلیمان، میزان کاربرد فارسی و بختیاری، سنی

در مورد گویش های کشور، این نگرانی غالب وجود دارد که با توسعه سواد آموزی، فن آوری، رسانه های همگانی و ... زبان رسمی کشور کم کم حضور خود را بر گویش های منطقه ای حاکم کرده و پدیده زوال یا مرگ گویش بروز کند. جهت تحقیق درباره چند و چون این نگرانی، مطالعه ای موردی در حوزه انسان شناسی زبان و با تمرکز بر دو مبحث حفظ زبانی و تغییر زبانی درباره گویش بختیاری شهر مسجد سلیمان صورت گرفت. در این بررسی میدانی پرسش نامه ای تهیه شد که شامل حدود سی پرسش بسته و باز بود. سعی شده بود تا این پرسش ها عواملی را که تصور می شود در پدیده زوال گویش ها دخیل هستند شامل باشند. نتایج حاصل از این بررسی، کد گذاری و آمارگیری شد و به صورت جداول و نمودارهای متعددی تنظیم گردید که نمونه هایی از آنها در اینجا آورده شده است. ارزیابی آمار به دست آمده می تواند سمت و سوی حرکت گویش مورد نظر و نیز میزان تاثیر عوامل گوناگون را بر حفظ یا زوال آن تا حدودی مشخص سازد.

خلاصه ماشینی:

"4. تحلیل آماری داده‌ها نحوهء گردآوری داده‌های این بخش ذیل عنوان روش پژوهش آورده شده و در این بخش سعی‌ می‌شود تا بررسی پرسش‌های گوناگون پرسش‌نامه-که همه براساس عوامل مؤثر مطرح شده‌ در پدیده تغییر زبانی(1-1)و(1-2)طرح شده‌اند-وضعیت کاربردی کنونی گویش بختیاری شهر مسجد سلیمان ارزیابی شده و دریابیم که آیا دامنهء کاربرد این گویش در آینده محدود خواهد شد و یا پویایی آن ادامه می‌یابد. افراد 50 سال به بالا معمولا کارکنان بازنشستهء شرکت نفت هستند و یا به‌طور کلی‌ افرادی که در اوج تحولات اقتصادی و فرهنگی مسجد سلیمان و در زمان اقتدار شرکت نفت‌ ایران-انگلیس نقش فعال اجتماعی داشته‌اند و شاید به این دلیل که در آن دوران مسجد سلیمان‌ بیشتر حالت جامعه‌ای چندزبانه داشت و بختیاری نمی‌توانست به تنهایی نیازهای اجتماعی‌ (15) row percent افراد را برآورده سازد،مجبور بودند فارسی را به عنوان وسیلهء ارتباطی مؤثرتر،بیشتر به کار ببرند و این رفتار زبانی هنوز هم در آن‌ها باقی مانده است. (نمودار شمارهء 1،نسبت‌های یادشده را به‌صورت گرافیکی‌ نشان می‌دهد): (16) deviations نمودار شمارهء 1:مقایسهء ستونی کاربرد فارسی و بختیاری در محیط خانه به تفکیک سن (به تصویر صفحه مراجعه شود) در نمودار شمارهء 1،با نگاهی به ردیف«بختیاری»به راحتی می‌توان دید که ستون افراد 49-40 ساله از همه بلندتر و نشان‌دهندهء کاربرد بیشتر گویش توسط این گروه سنی است. نمودار شمارهء 2:مقایسهء ستونی کاربرد فارسی و بختیاری در کوچه و بازار به تفکیک جنس (به تصویر صفحه مراجعه شود) نمودار حاضر نشان می‌دهد که در اجتماع و شهر مسجد سلیمان،مردها بیشتر تمایل به کاربرد گویش دارند و زن‌ها به کاربرد زبان رسمی،هم‌چنین به وضوح دیده می‌شود که درصد مردان‌ دوزبانه به میزان حدود دو برابر زنان دوزبانه است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.