Skip to main content
فهرست مقالات

مدل مالیاتی بازی های ریاضی در وضعیت گریز مالیاتی و تبانی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (16 صفحه - از 261 تا 276)

کلیدواژه ها :

استراتژی ،بازرس صادق و غیر صادق ،تبانی و رشوه ،تراز جدیت ،درآمد مالیتای ،کنترل ( بازرسی ) مالیاتی

کلید واژه های ماشینی : مالیاتی، بازرسی، امکان تبانی بازرسان غیر صادق، استراتژی بهینه مالیات گیرنده نسبت، استراتژی، تبانی، مدل، مرکز کنترل مالیاتی، درآمد، مدل مالیاتی بازی‌های

در این مقاله مدل نظری بازی های ریاضی در ارتباط با گریز مالیاتی و فساد در سیستم مالیاتی مورد بررسی قرار گرفته است، که درآن مرکز کنترل مالیاتی می تواند بازرسان مالیاتی را از دو دسته صادق یا غیر صادق به کار گیرد. امکان تبانی بازرسان غیر صادق با مالیات دهندگان وجود دارد. در این مدل یک بازی سه نفره در عکس العمل بین مالیات گیرنده، مالیات دهنده و بازرس صورت می گیرد. مالیات گیرنده به دنبال یافتن یک استراتژی از میان گزینه های ممکن است تا درآمد خالص خزانه بهینه شود. استراتژی های مالیات گیرنده (دولت) و تابع هدف (تابع درآمد) آن، توصیف و در نهایت استراتژی بهینه مالیات گیرنده نسبت به استراتژی های طرفین بازی و پارامترهای مدل به دست می آید.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله، کنترل بهینه مالیات‌دهنده از طرف سیستم مالیاتی با شرط امکان تبانی بین مالیات‌دهندگان و بازرسان مورد بررسی قرار گرفته است. در قضایای 3، 2، 1 در این بند استراتژی بهینه بازرسی در هر وضعیت مورد بررسی قرار گرفته و درآمد خالص نسبت به هر استراتژی بهینه در هر شرایط محاسبه شده است. درآمد خالص مالیاتی در یک حسابرسی برابراست با: / در حالات داده شده بالا می‌توان استراتژی بهینه مرکز کنترل مالیاتی را در دو وضعیت نسبت به متغیر مرز احتمال بازرسی/ و تراز جدیت تبانی/ مورد بررسی قرار داد. درصورتی‌که/ آنگاه استراتژی بهینه مرکزکنترل مالیاتی و درآمد حاصل از آن برابر است با: / و در غیر این صورت بازرسی برای مرکزکنترل مالیاتی مقرون به صرفه نیست. درصورتی‌که/ آنگاه استراتژی بهینه مرکزکنترل مالیاتی و درآمد حاصل از آن برابر است با: / و در غیر این صورت بازرسی برای مرکزکنترل مالیاتی مقرون به صرفه نیست. اگر/، آنگاه / - در غیر این صورت احتمال بهینه بازرسی مشابه ناحیه c1 یعنی درآمد مالیاتی مشابه در ناحیه c1 برابر با / خواهد داشت. - برای/ و/ احتمال بهینه بازرسی و درآمد بهینه برای آن برابر است با: / پ - استراتژی V3: در این استراتژی مرکز کنترل مالیاتی به دلیل پایین‌تر بودن هزینه بازرسی فقط از بازرسان گروه دوم بهره می‌گیرد. در جریان تحقیق احکام به صورت قضایا با نتایج زیر به‌دست آمده است: برای استراتژی v1، امکان تبانی نیست و استراتژی بهینه بازرسی برای مرکز کنترل مالیاتی همان مرز احتمال بازرسی یعنی/ است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.