Skip to main content
فهرست مقالات

شیخ علاءالدوله سمنانی و نظریه وحدت وجود

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (26 صفحه - از 97 تا 122)

کلیدواژه ها :

وحدت وجود ،وحدت شهود ،علاء الدوله سمنانی ،محیی الدین ابن عربی

کلید واژه های ماشینی : سمنانی، علاء الدوله، عرفان، ابن‌عربی، عارف، شیخ علاء الدوله، وحدت وجود، وحدت شهود، علاء الدوله سمنانی، شیخ علاء الدوله سمنانی

در این مقاله ابتدا دیدگاه سمنانی در مورد وحدت عرفانی بیان شده آن‌گاه انتقادات وی نسبت به نظریة وحدت وجود و شخص ابن عربی مطرح گشته و سپس در پاسخ این سؤال که وی چگونه می‌تواند در عین عارف بودن نظریة وحدت وجود را قبول نداشته باشد، پنج توجیه و احتمال، از ضعیف به قوی، ارائه شده است. توجیه چهارم و پنجم بیش از همه مرضی نگارنده قرار گرفته و سپس این نتیجه حاصل شده که سمنانی بیانگر وحدت شهود است نه وحدت وجود.

خلاصه ماشینی:

"8. توجیه عرفانی: تفاوت در تجربه و تعبیر آن‌چه در توجیه قبلی گفتیم نیمی ‌از مسأله را حل می‌کند و آن این که چرا سمنانی دیدگاه وحدت وجودی ابن عربی را مورد انتقاد قرار می‌دهد، اما نیم دیگر مسأله این است که چگونه عارفی چون سمنانی می‌تواند حقیقتا‌ با وحدت وجود مخالف باشد؟ مگر اساس عرفان بر وحدت استوار نیست؟ مگر علاء‌الدوله در اشعارش از وحدت دم نمی‌زند؟‌ اگر این وحدت همان وحدت وجود نیست چه معنای دیگری می‌تواند داشته باشد؟ باید توجه داشت که عارف کسی است که درجه‌ای از شهود وحدت را دارا باشد، یعنی تجربه‌ای از وحدت آفاقی و یا وحدت انفسی را واجد باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.