Skip to main content
فهرست مقالات

تأثیر نظریه بازی های زبانی ویتگنشتاین بر فلسفه لیوتار

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (32 صفحه - از 61 تا 92)

کلیدواژه ها :

مدرنیسم ،پسامدرنیسم ،لیوتار ،ویتگنشتاین ،فراروایت‌ها

کلید واژه های ماشینی : لیوتار، پسامدرن، ویتگنشتاین، نظریه، روایت، پسامدرنیسم، فلسفه، ویتگنشتاین بر فلسفه لیوتار، فراروایت‌ها، نظریه بازی‌های زبانی ویتگنشتاین

گذار از شرایط مدرنیسم به وضعیت پسامدرنیسم موضوعی است که امروزه توجه زیادی را به خود جلب نموده است. این نوشتار می‌کوشد تا ضمن ارایه تعریفی از پسامدرنیسم این نکته را روشن سازد که این مکتب نگرش جدیدی در تقابل با مدرنیسم نیست بلکه نتیجه طبیعی و ارایه عریان آن است. پسامدرنیسم تلاش می‌کند تا بحران‌های مدرنیسم را به تصویر کشد اما هیچ طرح بدیلی را مطرح نمی‌کند.

خلاصه ماشینی: "در تحلیل این نوع نگرش و این‌که چرا تا آن زمان بر نقش متکلم در تعیین معنای لفظ بی‌توجهی شده است شاید بتوان گفت که، بر اساس تصور پیشینیان تنها کار متکلم «تکلم به الفاظ» بود و نه چیز دیگر، و لذا برای تعیین معنای الفاظ به عواملی از قبیل مصداق خارجی یا ایده‌های ذهنی یا رفتارهای مخاطبان روی می‌آوردند اما تحقیقات ویتگنشتاین نشان داد که متکلم در حین سخن گفتن کارهای متنوع دیگری نیز انجام می‌دهد که برخی از آن‌ها می‌تواند مبنایی جدی در تحلیل مسأله معنا واقع شود. در دیدگاه بازی‌های زبانی، ارزش عقلانیت علمی مورد تردید قرار می‌گیرد و دیگر نمی‌توان آن را برتر و یا حتی معارض با دانش روایی دانست زیرا علم برای مشروعیت خود نیازمند همین روایت‌ها است و چون این روایت‌ها نیز مورد تردیدند، پس، مدرنیسم باید جای خود را به پسامدرنیسم بدهد. (Samuel) متولد 1922، مورخ و فیلسوف علم آمریکایی در دانشگاه‌های مختلف آمریکا تدریس کرده است و مشهورترین کتاب او نیز ساختار انقلاب علمی است که در 1962 منتشر شده است و به رغم آن که کتاب او اصلا تاریخی بود، و نه فلسفی،‌ الزاما پرسش از عقلانیت علم را مطرح کرد زیرا بر اساس دیدگاه او پیشرفت‌های علمی محصول افزایش تدریجی واقعیت‌ها نیست بلکه نتیجه جا به جایی در تفسیرها است که یک الگو یا پارادایم علمی جانشین پارادایم دیگری می‌شود این پارادایم‌ها آن چنان متمایز از یکدیگرند که غیر قابل قیاس بوده و حتی واژگان آن‌ها معلوم نیست قابل ترجمه به یکدیگر هستند یا نه؟ 8- the philosophical investigations 9- the use theory 10- William P."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.