Skip to main content
فهرست مقالات

تاریخ سازان

نویسنده:

(2 صفحه - از 34 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : مارکس، سیاسی، لنین، کتاب، تاریخ، عمل سیاسی مارکس، شکل‌گیری اندیشه و عمل سیاسی، لنین و هیتلر، اندیشه، زندگی

این کتاب شرح زندگی،عقاید و عمل سیاسی مارکس، لنین و هیتلر است.سبک آن توصیفی است و نثری روان‌ دارد.مهمترین ویژگی کتاب توجه به نقش محیط در شکل‌گیری اندیشه و عمل سیاسی است. با این حال کتاب ضعف‌های جدی و فنی مهمی دارد؛ مقصود علمی نویسنده مشخص نیست و معلوم نیست به‌ چه علت این سه شخصیت کاملا متفاوت در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.همچنین ساختار منطقی و شیوهء سازماندهی‌ مطالب آن اشکال دارد.مهمترین ایراد مربوط به شیوهء نادرست ارجاع و کمبود منابع است.در سراسر کتاب فقط از چهار منبع یاد شده که اولا هیچ یک از آنها جزء متون‌ اصلی نیستند.ثانیا همه جزء منابع ضعیف و غیر تحقیقی‌ هستند.

خلاصه ماشینی:

"بخش اول و دوم از قسمت نخست،اوضاع اقتصادی‌ و سیاسی قبل از تولد مارکس را تشریح می‌کند و اشاره‌ای‌ دارد به اینکه چگونه رشد سرمایه‌داری و ظهور انقلاب صنعتی، تمام مناسبات اجتماعی را متاءثر ساخته بود و استثمار به‌ بی‌رحمانه‌ترین وجه آن در جوامع غربی به ویژه انگلستان‌ بیداد می‌کرد. بخش اول با عنوان«تولد و نوجوانی هیتلر تا شکست آلمان»اگر چه حاوی‌ اطلاعات مطلوبی در خصوص پایگاه و خاستگاه خانواده هیتلر است،اما رابطه‌ای منطقی بین شرایط سیاسی-اقتصادی با این اثر برای علاقمندانی که خواهان اطلاع از شیوهء گذران زندگی‌ مارکس،لنین و هیتلر هستند مناسب است. این اثر برای علاقمندانی که خواهان اطلاع از شیوه گذاران زندگانی مارکس،لنین و هیتلر هستند،مناسب‌ است لیکن به هیچ وجه ذهن مساله محور و حقیقت جو را راضی‌ نمی‌کند. نکتهء دیگر اینکه توضیح اندیشه‌های مختلف فلسفی، سیاسی و اقتصادی مارکس در پنج صفحه می‌تواند محل‌ تامل باشد،چرا که مثلا معلوم نشده منظور مؤلف از مارکس،کدام مارکس است؟آیا مارکس جوان،دمکرات و روشنفکر است که هجدهم برومر یا مانیفست را نوشته یا مارکس وارسته‌ای که کتاب سرمایه را به رشته تحریر در آورده و از فاز جوانی به حوزه پختگی اندیشه و نظریه‌ فلسفی وارد شده است؟ مهم‌ترین نکته‌ای که مؤلف از آن غفلت نموده،تفکیک‌ مراحل تحول فکری این سه مرد تاریخ است. مثلا لنین که‌ اندیشهء او در قسمت دوم کتاب به بحث گذاشته شده،اندیشمندی‌ است که حداقل سه دوره زمانی برای او قابل تصور است: مرحله اول که در آن از نقطه نظر اندیشه‌های مارکسیستی به‌ روسیه می‌نگرد و بر تحقق انقلاب بورژوادمکراتیک در آن‌ کشور و ناممکن بودن دستیابی به سوسیالیسم تأکید می‌کرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.