Skip to main content
فهرست مقالات

مسائل و مشکلات جسمانی، اجتماعی و روانی سال مندان منطقه 13 تهران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (24 صفحه - از 233 تا 256)

کلیدواژه ها :

تهران ،مشکلات اجتماعی ،سال‌مند ،مشکلات جسمانی ،مشکلات روانی

کلید واژه های ماشینی : سال‌مندان، اجتماعی، روانی، مشکلات، سن، زنان، مشکلات جسمانی، بیمه، درصد جامعه تحت مطالعه مونث، زندگی

این تحقیق با عنوان «بررسی مسائل و مشکلات جسمانی، اجتماعی و روانی سال‌مندان منطقة 13 تهران» انجام شده است که در قالب مطالعات نیازسنجی سال‌مندان است. افراد 60 ساله و بیش‌تر 6/6 درصد, (6/4 میلیون نفر) از کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که حدود 000/500 نفر از آنان در تهران زندگی می‌کنند. هدف از این مطالعه، ارائة تصویری روشن از مشکلات جسمانی، روانی و اجتماعی سال‌مندان در تهران است. روش این پژوهش، توصیفی و از نوع پیمایشی است. در این پژوهش از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده استفاده شد. جامعه مطالعه شده، سال‌مندان بالاتر از 60 سال منطقة 13 تهران، و روش جمع‌آوری اطلاعات پرسش‌نامه بود. پرسش‌نامه‌ها در میان 300 نفر از سال‌مندان مراجعه‌کننده به «فرهنگ‌سرای سال‌مند», «خانة فرهنگ حافظیه» و «پارک پیروزی» توزیع شد و داده‌ها پس از جمع‌آوری با ابزار SPSS تجزیه و تحلیل شد. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که 52 درصد جامعه تحت مطالعه مونث, 3/32 درصد بی‌سواد, 3 درصد مجرد هستند. 55 درصد از پاسخ‌گویان دارای مشکلات اقتصادی هستند، 6/25 درصد از آنان مشکل انجام فعالیت‌های روزانه (ADL) دارند، 21 درصد از شرایط جاری زندگی اظهار نارضایتی کرده‌اند، 3/27 درصد بیمه نیستند و 24 درصد دارای نوعی مشکل روانی هستند. در بحث نیاز سنجی می‌توان اظهار داشت سال‌مندان در تهران به ویژه زنان سال‌مند با مشکلات متعدد جسمانی، اجتماعی و روانی روبه‌رو هستند؛ به طوری‌که این مشکلات بر روی کیفیت زندگی آنان تأثیر می‌گذارد. این مطالعه نشان داد که برای برطرف کردن انواع مشکلات جسمانی، اجتماعی و روانی و نیز رفع نیازهای سال‌مندان، اقدامات سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده لازم است تا زندگی بهتری برای سال‌مندان عزیز فراهم آید.

خلاصه ماشینی: "این مطالعه نشان داد که برای برطرف کردن انواع مشکلات جسمانی، اجتماعی و روانی و نیز رفع نیازهای سال‌مندان، اقدامات سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده لازم است تا زندگی بهتری برای سال‌مندان عزیز فراهم آید. دلهره و نگرانی نیز از دیگر مشکلات دوران سال‌مندی است؛ هم‌چنین بی‌خوابی و احساس خستگی و کوفتگی از مشکلات شایع سال‌مندان است، به طوری که در این پژوهش، حدود یک سوم نمونة مطالعه شده اظهار داشته‌اند که اکثر روزها احساس خستگی و کوفتگی می‌کنند. 5) پیشنهادات بهره‌مند کردن سال‌مندان از کیفیت مطلوب زندگی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی، جسمی، روانی و فرهنگی، و سهیم کردن آنان در توسعة کشور ـ از طریق بازخوانی آنان در مشارکت‌های فعال جامعه میسر است تفصیل این موضوع به این قرار است: ـ آگاه کردن افراد خانواده و خود سال‌مندان در پیش‌گیری از بیماری‌ها و خطرات احتمالی با توجه به آسیب‌پذیر بودن سال‌مندان در مقابل بیماری‌ها و خطرات بهداشتی؛ ـ تلاش همه جانبه در راستای اعتلای موقعیت اجتماعی سال‌مندان در خانواده و جامعه، و تقویت مبانی نظام خانواده بر اساس ارزش‌های فرهنگی و اسلامی حمایت از سال‌مندان؛ ـ ایجاد جو مساعد و تشویق‌کنندة اقتصادی برای پس‌انداز زمان سال‌خوردگی؛ ـ ایجاد سیستم یارانه برای سال‌مندانی که از هیچ نوع مستمری و درآمدی برخوردار نیستند، مخصوصا زنان سال‌مند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.