Skip to main content
فهرست مقالات

جهانی شدن و ارزشهای پست مدرن

نویسنده:

مترجم:

(20 صفحه - از 109 تا 128)

کلیدواژه ها : جهانی‌شدن ،ارزشهای پست‌مدرن ،رفاه ذهنی ،مادی‌گرایی ،فرامادی‌گرایی

کلید واژه های ماشینی : اقتصادی ،ارزشهای ،پیمایشهای ،دموکراسی ،پیمایشهای ارزشهای جهانی ،رفاه ذهنی ،توسعه اقتصادی ،امنیت ،ارزشهای پست‌مدرن ،زندگی ،اجتماعی ،فرضیه ،سیاسی ،جوامع صنعتی پیشرفته ،مردم ،آلمان ،تغییر ،فرضیه کمیابی و فرضیه اجتماعی ،رفاه ذهنی بر پایداری دموکراسی ،خوش‌بختی ،رشد اقتصادی ،زندگی و رفاه ذهنی ،مردم جوامع صنعتی پیشرفته ،سطح رفاه ذهنی ،جوامع صنعتی پیشرفته نشان ،توسعه اقتصادی موجب افزایش امید ،پیمایش ارزشهای جهان در سال ،افزایش ،رفاه ذهنی برحسب سطح توسعه ،زمان

این مقاله مبتنی بر یافته‌های حاصل از پیمایشهای ارزشهای جهانی است که تا زمان تهیه این مقاله 75 درصد جمعیت جهان (بیش از 60 کشور) را شامل شده است. هدف مقاله بررسی تغییرات ارزشهای جوامع مختلف و مبتنی بر دو فرضیه اصلی (فرضیه کمیابی و فرضیه اجتماعی) است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که به‌طورکلی توسعه اقتصادی موجب افزایش امید به زندگی و رفاه ذهنی است، اما از آستانه خاصی به بعد این تأثیر ناپدید می‌شود. ارزشهای مورد تأکید افراد متأثر از شرایط زندگی در دوران اجتماعی‌شدن آنهاست. برای مثال در کشورهای اروپایی افراد مسن‌تر که شرایط جنگ جهانی دوم و رکود بزرگ اقتصادی را تجربه کرده‌اند به امنیت فیزیکی و اقتصادی اولویت می‌دهند، در حالی که نسل جوان‌تر که امنیت و رفاه بعد از جنگ را تجربه کرده‌اند به ابراز وجود و کیفیت زندگی اهمیت می‌دهند. این تحقیق همچنین نشان می‌دهد که رفاه ذهنی بر پایداری دموکراسی تأثیر اساسی دارد.

خلاصه ماشینی:

"نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که به‌طورکلی توسعه اقتصادی موجب افزایش امید به زندگی و رفاه ذهنی است، اما از آستانه خاصی به بعد این تأثیر ناپدید می‌شود. شدیدا پایین بود، اما رضایت از زندگی و خوشبختی حتی از زمان فروپاشی نظام کمونیستی و اتحاد جماهیر شوروی تنزل بیشتری پیدا کرده است، به حدی که روسیه، بلاروس و اوکراین پایین‌ترین سطوح رفاه ذهنی را که تا آن زمان ثبت شده بود نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد مراحل اولیه توسعه اقتصادی بازده زیادی نه‌تنها از لحاظ امید به زندگی بلکه از لحاظ خوشبختی انسان دارد، اما سطوح بازده ثابت می‌شود؛ و رشد اقتصادی از نقطه خاصی به بعد (به‌طور اجمالی سطح فعلی ایرلند) تفاوت زیادی ایجاد نمی‌کند. اما برای مردم جوامع صنعتی پیشرفته، از امریکای شمالی تا اروپای غربی تا ژاپن، معجزه اقتصادی دوره بعد از جنگ همراه با دولت رفاه مدرن موقعیت جدیدی پدید آورده است. اما جوامع غربی که در صنعتی کردن پیشگام بودند دقیقا به‌دلیل اینکه سطح بالایی در امنیت اقتصادی کسب کرده بودند به‌تدریج بر ارزشهای فرامادی‌گرا تأکید کردند و در مقایسه با رشد اقتصادی ارجحیت بیشتری به کیفیت زندگی می‌دادند. این به تبیین اینکه چرا دموکراسی توده‌ای تا لحظه نسبتا جدیدی در تاریخ ظهور پیدا نکرد و چرا حتی حالا بیشتر در کشورهایی محتمل است یافت شود که از لحاظ اقتصادی بسیار توسعه‌یافته هستند، به‌ویژه آنهایی که سطوح بالایی از ارزشهای پست مدرن دارند، کمک می‌کند. همچنان که دیدیم توسعه اقتصادی موجب شیوع ارزشهای فرامادی‌گرا می‌شود که ارجحیت بالا و فزاینده‌ای به آزادی بیان و مشارکت سیاسی می‌دهد و با ظهور سطوح نسبتا بالای رفاه ذهنی مرتبط است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.