Skip to main content
فهرست مقالات

نظری اجمالی بر هزینه های فرهنگی خانوار روستایی

نویسنده:

(12 صفحه - از 193 تا 204)

کلید واژه های ماشینی : هزینه‌های فرهنگی خانوار روستایی، خانوار روستایی، درآمد، درآمد خانوار، هزینه‌های فرهنگی، کشش درآمدی تقاضای کالاها، هزینه و درآمد خانوارهای، کشش درآمدی، کشش درآمدی کالاها و خدمات، ارقام، خدمات فرهنگی خانوار روستایی، کل هزینه‌های فرهنگی خانوار، کالاها و خدمات فرهنگی، هزینه کل خانوار روستایی، نوسان، تقاضای کالاها و خدمات فرهنگی، بررسی ارقام کشش درآمدی کالاها، هزینه‌های فرهنگی خانوار شهری، درآمدی تقاضای کالاها و خدمات، صرف، درآمدی کالاها و خدمات فرهنگی، محاسبه کشش درآمدی تقاضا استفاده، هزینه‌های خانوار روستایی، هزینه کل، شاخص، نوسان در درآمد خانوارها، کل هزینه‌های فرهنگی، درآمد خانوارهای شهری و روستایی، هزینه‌های جاری خانوارها، آمار هزینه و درآمد خانوار

معمولا هزینه‌های جاری خانوارها علاوه بر آن‌که صرف خرید کالاهای مصرفی مورد نیاز نظیر پوشاک و خوراک و ... می‌شود، بخشی نیز به خرید کالاهای فرهنگی اختصاص می‌یابد. پژوهش‌ها بر این نکته تأکید می‌ورزند که نوسان در درآمد خانوارها، نرخ هزینه‌های مصرف‌شده در شاخص‌ها و مقولات فرهنگی را دستخوش نوسان می‌کند. مقاله حاضر می‌کوشد، هزینه‌های فرهنگی خانوارهای روستایی و ارتباط آن را با صفات غیرمشترک این خانوارها (نظیر درآمد و بعد خانوار) به‌اجمال بررسی کند.

خلاصه ماشینی: "از سال 1342 آمار هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی را مرکز آمار ایران به‌صورت موازی با بانک مرکزی جمع‌آوری و ثبت کرده است2 اما به علت طبقه‌بندی زیرمجموعه‌های این آمارها در سال‌های 42 تا 49، که گاه تفکیک کردن هزینه‌های فرهنگی را از سایر هزینه‌ها غیرممکن ساخته، در این پژوهش هزینه‌های فرهنگی عملا از سال 50 تا 75 بررسی شده است. بعد از سال 71، خانوارهای روستایی هر ساله مبالغ کم‌تری به امور فرهنگی خانوار اختصاص داده‌اند، اما روند این کاهش چشمگیر نبوده، به‌طوری‌که رقم هزینه‌های فرهنگی در سال 75 به 360 هزار ریال رسیده که حاکی از 8/3 درصد کاهش در سال‌های 72 تا 75 است. با توجه به ارقام جدول شماره 1 سری زمانی متوسط کل هزینه‌های یک خانوار روستایی را از نظر مقدار می‌توان به سه طبقه به شرح زیر تفکیک کرد: 1ـ طبقه اول بین دو رقم 8000 تا 9500 هزار ریال واقع شده و شامل سال‌های 69 تا 72 است (در سال‌های 69 تا 72 هزینه‌های فرهنگی بین 300 تا 400 هزار ریال بوده است). اما در این سطح درآمد (هزینه) در سه مقطع دیگر، در مقابل یک درصد تغییر درآمد، هزینه کالاها و خدمات فرهنگی خانوار بین 26/1 تا 65/1 درصد تغییر داشته که به‌مراتب کم‌تر از رقم مربوط به سال 56 است. اما کشش درآمدی مقطعی (Cross Section)، که می‌توان آن را به‌صورت میانگین بیان کرد، نسبت تغییر تقاضای کالاها و خدمات مورد نظر به تغییر درآمد خانوار در یک مقطع زمانی در مقابل نقطه زمانی دیگر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.