Skip to main content
فهرست مقالات

بازسازی منطق ترجیح

نویسنده:

علمی-پژوهشی (20 صفحه - از 11 تا 30)

کلیدواژه ها : ترجیح ،بهتر ،برابر در ارزش ،ترجیح مرتبه اول و دوم ،موجه

کلید واژه های ماشینی : ترجیح ،منطق ،½ ،منطق ترجیح ،هالدن ،بازسازی منطق ترجیح ،رابطه ،وضع ،توتولوژی ،مرجح ،سیستم ،پیشگامان منطق ترجیح ،رنگ ،اصول ،منطق ترجیح قلمداد ،سورن هالدن ،برتر ،کشیدن سیگار ،سایتو ،قاعده ،ترجیح مرتبه اول ،هالدن رابطه ترجیحی ،عبارت ،منطق ترجیح ایفا ،وضع امور ½ ،اصول موضوعه ،توسعه منطق ترجیح ،مثال ،فرمول ( ،سایتو به سیستم هالدن

ارسطو را می‌توان از پیشگامان منطق ترجیح قلمداد نمود. در عصر جدید، محققان برجسته‌ای چون سورن هالدن، جورج فون رایت، رودریک چیزم، نیکلاس رشر و ریچارد جفری در احیاء و گسترش این بخش از دانشهای منطقی کوشش قابل ملاحظه‌ای از خود نشان داده‌اند. از جمله روابط منطقی که نقش پایه و اساسی در منطق ترجیح ایفا می‌کنند، رابطه P و S است. P به معنای « pبر q ترجیح دارد» یا « pبهتر است از q»، و S به معنای « pدر ارزش برابر است باq » است. در این مقاله سعی شده ضمن ارائه سیر تاریخی مختصر از توسعه منطق ترجیح، بعضی از اصول موضوعه آن ـ که توسط هالدن پیشنهاد گردیده است ـ مورد بررسی، نقد و ترمیم قرار گیرد. در تصحیح اصول مزبور، از مفهوم «ضرورت» و نظام «S5» در منطق موجهات بهره جسته‌ایم تا رابطه‌های P و S از مقبولیت منطقی بیشتری برخوردار شوند.

خلاصه ماشینی:

"اصلاح سیستمA در هالدن سایتو معتقد است اگر چه صحت فرمول (1) بدون امکان استلزام یکی از p یا qبر دیگری، ممکن نیست، اما مسأله را می‌توان به شیوه دیگری مورد بررسی قرار داد، یعنی اگر قائل شویم «p مستلزم q است»، در خصوص وضع رابطه ترجیحی بینp وq ، حداقل می‌توان گفت عبارتست از: اگرp مستلزم q باشد، آنگاه ترجیح pبرq معادل است با ترجیحp بر نقیض p و q (ص 388): 9(pÝq)Ý)(p P q)Ü(p P (~p½q)(( (11) با توجه به مثال مورد اشاره هانسون، این عبارت می‌گوید: رجحان بردن جایزه اول بر بردن جایزه دوم معادل است با رجحان بردن جایزه اول بر نبردن جایزه اول و بردن جایزه دوم (که بسیار منطقی‌تر و شهودی‌تر از معنای(2)به نظر می‌رسد). در خصوص رابطه S می‌توان (11) و (12) را به ترتیب و به شرح ذیل بازنویسی کرد: (pÝq)Ý)(p S q)Ü)p S (~p½q)(( (19) (qÝp)Ý)(p S q)Ü)(p½~q) S q(( (20) اگر در (19)به جای q ، pرا قرار دهیم: (pÝp)Ý)(p S p)Ü)p S (~p½p)(( اما pÝp یک توتولوژی و ~p½p یک تناقض است، پس: (p S p)Ü(p S c) و به علت انعکاسی بودن رابطه S: p S c (21) از آنجا که رابطه S، متقارن و متعدی است، (21) به این معناست که «همه اوضاع امور، هم ارزشند»، زیرا در (21) می‌توان به جای P هر یک از اوضاع امور را قرار داد یعنی همه اوضاع امور، در ارزش، باc یکسان خواهند شد، در نتیجه خودشان برابر ـ در ارزش می‌گردند، که سخنی کاذب و باطل است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.