Skip to main content
فهرست مقالات

سفر از جهان سکولار به جهان مقدس: (تجربه های بومیان بریتانیایی به اسلام گرویده)

نویسنده:

مترجم:

(18 صفحه - از 59 تا 76)

کلیدواژه ها : دین ،اسلام ،مدرنیته ،سکولارشدن ،نوکیشی

کلید واژه های ماشینی : اسلام، دین، سکولار، مسیحیت، نوکیشان، بریتانیا، اندیشه نوکیشان سبب تغییر دین، زندگی، کلیسا، تجربه‌های بومیان بریتانیایی به اسلام، جامعه، معنا، تجربه، خدا، مدرنیته، سکولار شدن، اجتماعی، مدرن، زندگی و اندیشه نوکیشان سبب، غرب، توضیحات، Religion، سالگی نوکیش، سبب، اعتقاد، تغییر، زندگی مدرن، مدرنیته سبب سکولار شدن، حد سکولار، احساس

در این مقاله، تلاش می‌شود براساس مصاحبه با شماری از بومیان بریتانیا که به اسلام روی آورده‌اند، عوامل اصلی این تغییر شناسایی و توضیح داده شود که چرا این جمع، اسلام را به ادیان دیگر ترجیح می‌دهند. نوکیشان(4)، دین دوران کودکی خود، مسیحیت، و همچنین جامعه‌ای که در آن بزرگ شده بودند، بریتانیا، را به شدت مورد انتقاد قرار داده‌اند. مسیحیت برای آنها از نظر اخلاقی آسان‌گیر، و جامعه بیش از حد سکولارشده بود. به عبارت دیگر، آنها از محدود شدن نقش دین در زندگی خود و نیز جامعه ناراحت بودند. انتخاب اسلام به آنها این اجازه را می‌دهد که زندگی روزانه‌شان را راحت‌تر به سوی خدا معطوف کنند، زیرا اسلام روشهای کاربردی فراوانی دارد که فرد را به سمت زندگی شخصی و اجتماعی خوب و معنادار راهنمایی می‌کند. نویسنده نتیجه می‌گیرد که پویایی زندگی و اندیشه نوکیشان سبب تغییر دین آنها شد. آنها خواهان زندگی و جامعه‌ای بودند که گرایش بیشتری به دین داشته باشد.

خلاصه ماشینی: "انتخاب اسلام به آنها این اجازه را می‌دهد که زندگی روزانه‌شان را راحت‌تر به سوی خدا معطوف کنند، زیرا______________________________ 1 این مقاله ترجمه‌ای است از: KÖSE, Ali (1999), "The Journey from the Secular to the Sacred: Experience of Native British Converts to Islam", Social Campass. همچنین، این موضوع که چرا روی آوردن آنها به زندگی دینی از طریق اسلام بوده است نه مسیحیت یا هر دین دیگر نیز مورد بحث قرار می‌گیرد و برای آن چندین تبیین ارائه می‌شود. در بررسی تجربیاتی که از نوکیشی افراد حاضر در نمونه به‌دست آمده است، این موضوع به وضوح دیده می‌شود که فرایند سکولار شدن در روی آوردن نوگرویدگان اروپایی به اسلام نقش داشته است. ردکردن جامعه بیش از حد سکولار و از نظر اخلاقی آسان‌گیر(1) توضیحات دیگر افراد نمونه نشان می‌دهد که آنها به دلیل پاسخهای واضح و محکمی که اسلام برای پرسشهای موردنظر آنها داشت، به این دین روی آوردند. علاوه بر این، مواردی وجود داشته است که افرادی از مسیحیت جدا شده بودند و دوباره به آن بازگشتند؛ پس چرا باید فردی که احساس اندوه معنوی می‌کند به دینی ناآشنا که بخشی از فرهنگی ناآشناست، روی آورد؟ به عبارت دیگر، پاسخ به پرسشی که در ابتدای این مقاله مطرح شد، چیست. انگیزه اصلی آنها برای روی آوردن به اسلام، این بوده است که به زندگی خود در عالم معنا دهند و با اجتماعی که کمتر سکولار است و به تبدیل دین به آگاهی فردی تمایل کمتری دارد، هم‌هویت شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.