Skip to main content
فهرست مقالات

تأملی در اخلاق جهانی؛ با تأکید بر بیانیه های سویدلر و هانس کونگ

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 79 تا 88)

کلیدواژه ها :

اخلاق جهانی ،بیانیه‌های اخلاق جهانی ،مطلق انگاری اخلاق ،هرم اخلاق ،حسن و قبح ذاتی

کلید واژه های ماشینی : هانس کونگ، اخلاق جهانی، بیانیه‌های سویدلر و هانس کونگ، بیانیه‌ی هانس کونگ، دینی، ارائه‌ی اخلاق جهانی، بیانیه‌های اخلاق جهانی، بیانیه‌ها در هرم اخلاقی، تأملی در اخلاق جهانی، تهدید

تهدید یا فرصت بودن پدیده‌ی جهانی شدن،مرهون برنامه‌های جهانی است و تلاش‌ برای دست‌یابی به اخلاق جهانی،نمونه‌ای از آن برنامه‌ها است.هانس کونگ و سوید لر،در ارائه‌ی اخلاق جهانی،از موضع دینی،بیانیه‌های جهانی ارائه کرده‌اند. این بیانیه‌ها در هرم اخلاقی،از قاعده‌ی مبنایی،و نه ملاک نهایی،آغاز و آن‌گاه به‌ اصول پایه و میانی می‌انجامند.کارآیی و اثر بخشی،سازگاری درونی،تطبیق بر ادیان و انطباق‌پذیری با فرهنگ‌ها و قومیت‌ها مباحث اصلی است که در بررسی این‌ بیانیه‌ها به میان می‌آیند.اخلاق جهانی در گرو نظریه‌های طبیعت‌گرایانه،اخلاق و حسن و قبح ذاتی نیست،اما محتاج نظریه‌ای است تا اجماع را تأمین کند و آن‌ مطلق‌انگاری حداقلی است که بر اساس ملاک نهایی اخلاق-امر نامشروط- قابل حصول است.

خلاصه ماشینی:

"سوید لر،در ارائه‌ی اخلاق جهانی،از موضع دینی،بیانیه‌های جهانی ارائه کرده‌اند. مطلق‌انگاری حداقلی است که بر اساس ملاک نهایی اخلاق-امر نامشروط- توصیفی که از فرایند جهانی شدن ارائه شد،کم و بیش با این مفهوم سازی،قرین است‌ ناشی از روندهای تعمیم جهانی است:در یک بافت فزاینده‌ی چند فرهنگ گرایانه‌ی جهانی،(12)جامعه،چگونه است؟وقتی که انعکاس پذیری دائمی،پیامد ضروری‌ (فردی-شخصی،فردی-شغلی،سازمان،حیات ملی و جهانی)،متنوع است(فرامرز نهاده می‌شود تا بر اساس آن،چهار رهنمون تغییر ناپذیر برای اخلاق جهانی ارائه گردد:(1) عقلانیت،تلاش برای ارائه‌ی اخلاق جهانی بر پایه‌ی آموزه‌های دینی و سنت‌های کهن‌ بیانیه‌های اخلاق جهانی را،از جهات مختلف،می‌توان بررسی کرد:نقد کارآیی و اثر بخشی، وی،ادیان ابراهیمی را واجد عناصر لازم برای تحقق اخلاق جهانی می‌داند؛ یعنی معنایی برای زندگی،هنجار اخلاقی برای راهنمایی عمل و دیدگاهی مبتنی بر صلح و... روایی و منابع اخلاقی در فرهنگ اسلامی،فراوان آمده است:«آن چه بر خود نپسندیم،بر این هرم،رفتارهای اخلاقی در سطح جهانی است. بیانیه‌های اخلاقی جهانی،از قاعده‌ی مبنایی،و نه ملاک نهایی،آغاز و آن‌گاه با ذکر اصول پایه،به اصول میانی می‌انجامد،با این ادعا که هر سه‌ بایدها و نبایدها در میان خواهد بود و این اجماع،در کارآیی و اثر بخشی اخلاق جهانی، بنا بر این،آن چه برای جهانی بودن اخلاق،مورد نیاز است،مطلق‌انگاری حداقلی است و نیاز اخلاق جهانی به دین،در ابتناء آن به چنین ملاکی است و به این ترتیب، اخلاق جهانی مبتنی بر آموزه‌های دینی،بر مبانی کلامی نیز استوار است. توقع بشر از ادیان و پلورالیزم دینی،از مهم‌ترین مبانی کلامی در اخلاق جهانی است. بیانیه‌های اخلاقی،بر این که اخذ اخلاق از ادیان،از توقعات طبیعی ما از ادیان است و ادیان،"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.