Skip to main content
فهرست مقالات

فردایی روشن: آینده شناسی اصلاحات در ایران

نویسنده:

(5 صفحه - از 7 تا 11)

کلید واژه های ماشینی : اصلاح، توسعه، ایران، سیاسی، آینده، اقتصادی، آینده‌شناسی اصلاحات در ایران، توسعه اجتماعی، اصلاح و توسعه، آینده اصلاح و توسعه

سؤالی که این مقاله به آن می‌پردازد این است که بهتر است آینده اصلاح و توسعه در ایران چگونه باشد. در پاسخ با تعریفی که از اصلاح می‌دهد و آن را معادل توسعه می‌داند، با تأکید بر ضرورت اصلاح و هدف‌گیری آن به سوی استقلال، آزادی، عدالت و معنویت، توصیه به توسعه همه‌جانبه با محدودیت توسعه اجتماعی می‌کند.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده در پاسخ به این پرسش که بهتر است آینده اصلاحات در ایران چگونه باشد، ابتدا اصلاح مورد نظر خویش را تعریف می‌کند: اصلاحات در ذهن ایرانی معنایی تلفیقی از معنای لغوی، اصطلاحی، تجربه تاریخی ایران، یافته‌های تجربی بشری، آموزه‌های دینی و دستاوردهای علمی دارد که می‌توان آن را مرادف توسعه دانست. در ابتدا نویسنده تأکید می‌کند که توسعه در ایران باید همه‌جانبه باشد به گونه‌ای که بتواند چهار هدف استقلال، آزادی، عدالت و معنویت را تحقق بخشد. 3. به نظر می‌رسد تأکید بر یک جنبه از توسعه و محور قرار دادن آن، همان اشکال تک‌بعدی دیدن توسعه را بر ایشان هم وارد می‌کند؛ همان‌طوری که همه بخش‌های جامعه در هم تنیده شده است و جدای از یکدیگر نیست و تحول در هر بخشی ناخودآگاه اثرگزار بر دیگر بخش‌هاست."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.