Skip to main content
فهرست مقالات

ضرورت برخورد تعالی بخش

نویسنده:

(5 صفحه - از 36 تا 40)

کلید واژه های ماشینی : نقض غیر سیستماتیک حقوق شهروندی، بازتاب منفی اجرای احکام الاهی، نقض سیستماتیک حقوق شهروندی، نقض، حقوق، معنای نقض سیستماتیک حقوق به‌وسیله، موارد نقض حقوق شهروندی، حقوق شهروندی، حقوق به‌وسیله نهادهای حکومتی، اجرای احکام الاهی در سطح

نویسنده ضمن استقبال از گزارش هیئت قوه قضائیه از موارد نقض حقوق شهروندی، برخلاف عنوان مقاله به برجسته‌تر کردن موارد نقض پرداخته، و برخورد با مطبوعات را مورد نقد قرار می‌دهد. نکته دیگر آنکه با طرح چند مورد خاص از موارد نقض حقوق شهروندی، بازتاب منفی اجرای احکام الاهی در سطح بین‌الملل را دلیل موجهی برای تعطیلی این احکام دانسته و اجرای آن مجازات قانونی را به معنای نقض سیستماتیک حقوق به وسیله نهادهای حکومتی می‌داند. نهایت آنکه نویسنده خشونت‌های قانونی در نظام دینی را نقض سیستماتیک حقوق شهروندی می‌داند ولی حکومت آمریکا را دموکراتیک‌ترین حکومت‌ها می‌داند و در پاسخ شکنجه‌های وحشتناک زندانیان عراقی (در ابو غریب) و افغانی (در گوانتانامو) به وسیله آمریکا، آنها را موردی و اتفاقی و نهایتا نقض غیر سیستماتیک حقوق شهروندی می‌پندارد، اما نظام سیاسی آمریکا و مدیریت آن از این نقض حقوق مبری هستند.

خلاصه ماشینی:

"اشاره نقد حکومت و حاکمان از درون به معنای نظارت و بررسی مداوم عملکرد حاکمان و دستگاه‌های حکومتی به وسیله خود آنان امری ضروری و مقدمه حرکت تعالی‌بخش نظام اسلامی است و هر گاه اصحاب رسانه و روشن‌فکران و عالمان، آنان را در این حرکت تکاملی یاری کنند، ارزیابی و نظارت که مقدمه حرکت اصلاحی است، صحیح‌تر و بهتر و با شتاب بیشتری صورت خواهد گرفت. 4. نویسنده به این سخن حق امیرالمؤمنین علیه‌السلام استناد نموده که «سخن حق را باید از هر کس شنید» اما گویا از سخن طلایی دیگر علی علیه‌السلام غفلت شده است که فرموده: «ای انسان‌های مؤمن» فهیم و رشید باشید و در ارزیابی سخنان فقط به متن سخن توجه نکنید، چه اینکه گاهی منافقین یا خوارج و سطحی نگران، سخنان حقی را مطرح می‌کنند اما منظور آنها احقاق حق و گسترش عدالت نیست بلکه آن سخن حق بهانه‌ای است برای پی‌گیری انگیزه‌های نامقدس و غیر انسانی خود»."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.