Skip to main content
فهرست مقالات

الگوهای استناد در راهنمای نگارش نشریات مورد تأیید وزارت های علوم، تحقیقات و فناوری و علوم پزشکی

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 55 تا 76)

کلیدواژه ها :

استناد ،نشریات معتبر ،وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری ،کمیسیون نشریات علوم پزشکی کشور ،راهنمای‌ نگارش ،دستور العمل استناد

کلید واژه های ماشینی : دستور العمل‌های استناد تدوینی نشریات، استناد، دستور العمل‌های استناد نشریات، دستور العمل‌های استناد، دستور العمل، همگونی دستور العمل‌های استناد تدوینی، دستور العمل استناد، راهنمای نگارش نشریات مورد تأیید، پزشکی، میزان همگونی دستور العمل‌های استناد

در این پژوهش وضعیت دستور العمل‌های استناد نشریات مورد تأیید و ارزیابی آنها با شیوه‌های استناد معیار،با بهره‌گیری از روش‌های پیمایشی و ارزیابانه بررسی شده است.بررسی راهنمای‌ نگارش 151 نشریه،که تا زمان اتمام گردآوری داده‌های پژوهش‌ حداقل یک شماره از شماره‌های مربوط به سال 0831 آنها منتشر شده،نشان داد که در مجموع 97 درصد از نشریات مورد بررسی‌ دارای دستور العمل استناد هستند که ده درصد آنها پیروی از شیوهء استناد شناخته شده‌ای را توصیه کرده‌اند.96 درصد از دستور العمل‌های استناد نشریات،براساس شیوه‌های استناد برون متنی تدوین شده‌اند که 56 درصد آنها متعلق به شیوه‌های‌ استناد معیار ان.ال.ام.و ونکوور است.تدوین 13 درصد از دستور العمل‌های استناد نشریات نیز بر مبنای شیوه‌های استناد درون متنی است که 03 درصد آن به شیوه‌های ای.پی.ای.و هاروارد اختصاص دارد.

خلاصه ماشینی:

"در این پژوهش وضعیت دستور العمل‌های استناد نشریات مورد هدف پژوهش حاضر بررسی وضعیت دستور العمل‌های استناد در نشریات مورد مورد تأیید ارائه می‌دهد و نمایی از وضعیت استناد در راهنمای این نشریات نسبت به‌ شیوه‌های استناد شناخته شده و معتبر پیش رو می‌گذارد. 1. بیش از 05 درصد نشریات مورد تأیید دارای دستور العمل استناد هستند. وضعیت دستور العمل استناد در راهنمای نگارش نشریات مورد تأیید (23 درصد)از این رقم مربوط به نشریات گروه علوم پزشکی است و پس از آن نشریات‌ یافته‌های جدول 2 نشان می‌دهد که نزدیک به 32 درصد دستور العمل‌های استناد تدوین شده بر مبنای شیوه‌های کتابخانهء ملی پزشکی امریکا و ونکوور به میزان خیلی‌ 5. میزن همگونی دستور العمل‌های استناد تدوینی نشریات مورد تأیید با میزان همگونی دستور العمل‌های استناد تدوینی نشریات مورد تأیید 6. میزان همگونی دستور العمل‌های استناد تدوینی نشریات مورد تأیید با سایر یک نشریهء دیگر نیز از گروه علوم انسانی دستور العمل استناد خود را بر مبنای شیوهء انجمن‌ مربوط به دستور العمل استناد نشریاتی است که بر مبنای شیوه‌های کتابخانهء ملی پزشکی‌ انسانی است،به طوری که 54 درصد از نشریات مورد تأیید این گروه فاقد دستور العمل‌ بر مبنای شیوه‌های استناد برون متنی تدوین شده‌اند که 56 درصد از این سهم مربوط به‌ دستور العمل استناد خود بهره گرفته است در حد خیلی زیاد با این شیوه همگونی دارد. شیوه‌های کتابخانهء ملی پزشکی امریکا و ونکوور شکل گرفته‌اند و بیشترین سهم از این‌ ناهمگونی(17 درصد)به نشریات گروه پزشکی تعلق دارد. یافته‌های پژوهش بیانگر این است که 27 درصد از دستور العمل‌های استناد تدوینی‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.