Skip to main content
فهرست مقالات

شاخص های عملکرد سواد اطلاعاتی دانشجویان

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 39 تا 52)

کلیدواژه ها : سواد اطلاعاتی ،شاخص عملکرد ،دانشجو

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، عملکرد سواد اطلاعاتی دانشجویان، سواد اطلاعاتی، شاخص‌های عملکرد سواد اطلاعاتی دانشجویان، دانشجو، سواد اطلاعاتی با مهارت‌های فن‌آوری، فن‌آوری اطلاعات و روش‌های پژوهشی، مفهوم سواد اطلاعاتی، بازیابی اطلاعات، فن‌آوری اطلاعات، منابع اطلاعاتی، مفهوم سواد اطلاعاتی همایندی، سواد اطلاعاتی مهارتی پیشرفته، مهارت‌های فن‌آوری اطلاعات مرتبط، مهارت‌های، ارتقای مفهوم سواد اطلاعاتی، ارزیابی، نظام‌های بازیابی اطلاعات، فن‌آوری اطلاعات و سواد اطلاعاتی، کسب اطلاعات، تشخیص، بررسی مفهوم سواد اطلاعاتی، مفاهیم، مهارت‌های سواد اطلاعاتی، میان فن‌آوری اطلاعات و سواد، کاربرد اطلاعات، سازمان‌ها، مفهوم فن‌آوری اطلاعات بر شناخت، فن‌آوری اطلاعات بر شناخت مفاهیم، مهارتی پیشرفته جهت شناخت

سواد اطلاعاتی مهارتی پیشرفته جهت شناخت،کشف،ارزیابی،و کاربرد اطلاعات است که می‌تواند از طریق فن‌آوری اطلاعات و روش‌های پژوهشی‌ معقول،و از همه مهم‌تر از خلال استدلال و تشخیص منتقدانه و موشکافانه‌ حاصل شود.ا گرچه سواد اطلاعاتی با مهارت‌های فن‌آوری اطلاعات مرتبط است؛در عین حال تبعات بزرگ‌ترین برای افراد،نظام آموزشی،و جامعه به‌ دنبال دارد.دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها از جمله مراکزی هستند که با مفهوم‌ سواد اطلاعاتی همایندی زیادی دارند،لذا،توجه و دقت در میزان‌ سرمایه‌گذاری،شیوهء برنامه‌ریزی،و نظارت بر عملکرد این سازمان‌ها می‌تواند به ارتقای مفهوم سواد اطلاعاتی در بلندمدت کمک کند.این مقاله‌ بر آن است تا شاخص‌های عملکرد سواد اطلاعاتی را که به منظور سنجش‌ میزان پیشرفت دانشجویان ارائه دهد.

خلاصه ماشینی: "ا گرچه سواد اطلاعاتی با مهارت‌های فن‌آوری اطلاعات مرتبط دخیل و قابلیت‌های ضروری برای بهره‌برداری از این اطلاعات انکارناپذیر است. ا گرچه سواد اطلاعاتی با مهارت‌های فن‌آوری اطلاعات مرتبط است،در عین حال‌ میان فن‌آوری اطلاعات و سواد اطلاعاتی را با تأکید بر مواردی همچون محتوا، کاربرد فعالیت‌های اطلاعاتی است که می‌تواند تا حدی از طریق فن‌آوری اطلاعات و استاندارد اول:دانشجو توانایی تعیین ماهین،میزان،و دامنهء اطلاعات مورد نیاز را دارد. دانشجو می‌تواند اقلام اطلاعاتی مورد نیاز را تعیین کند 4. تعریف یا اصلاح مفاهیم و اطلاعات مورد نیاز برای رسیدن به محوری قابل پیگیری؛ 6. درک این مطلب که غالبا نیاز اطلاعاتی از طریق ساختار اطلاعات پردازش نشدهء 2. بررسی امکان دسترسی به زبان یا مهارت جدید به منظور جمع‌آوری اطلاعات‌ مورد نیاز و شناخت مفاهیم آنها؛ دانشجو قادر به دستیابی مؤثر و مطلوب به اطلاعات مورد نیاز است. 4. تدوین و استفاده از راهبردهای مناسب کاوش برای بازیابی اطلاعات(از جمله منطق‌ جایگزینی نظام انتخابی بازیابی اطلاعات با سایر روش‌های پژوهشی که می‌توانند مورد دانشجو اطلاعات و منابع گردآوری شده را نقادانه ارزیابی کرده و ب. دانشجو معیارهای به کار برده شده برای کسب اطلاعات و منابع آنها را ارزشیابی می‌کند 1. بررسی و مقایسهء اعتبار و صحت اطلاعات کسب شده از منابع گوناگون جهت‌ 3. بازبینی منابعی که در بازیابی اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته و بسط آن برای‌ ج. دانشجو برای انتقال اطلاعات به دیگران،به گونه‌ای مؤثر ارتباط برقرار می‌کند ج. دانشجو منابع اطلاعاتی به کار گرفته شده را مورد قدردانی و تصدیق قرار می‌دهد"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.