Skip to main content
فهرست مقالات

وب معنایی: شیوه ای رو به تکامل برای ذخیره و بازیابی کارآمدتر اطلاعات روی اینترنت

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 47 تا 66)

کلیدواژه ها :

وب معنایی ،خدمات اطلاعاتی ،زبان نشانه‌گذاری‌ توسعه‌پذیر ،چارچوب توصیف منبع ،هستی‌شناسی وب

کلید واژه های ماشینی : وب، اطلاعات، وب معنایی، رایانه‌ها، RDF، XML، بازیابی اطلاعات، اینترنت، هستی‌شناسی، وب معنایی خدمات اطلاعاتی

وب معنایی توسعهء وب کنونی از طریق تجهز اطلاعات با اجزاء معناشناختی مشخص است به نحوی که امکان همکاری میان انسان و رایانه‌ فراهم می‌شود.وب معنایی خدمات اطلاعاتی بسیار متنوع و خودکار فراهم‌ می‌کند.داده‌های وب معنایی توسط ماشین قابل فهم هستند و می‌توانند در نرم‌افزارهای مختلف مورد پردازش قرار گیرند.وب معنایی با استفاده‌ از فن‌آوری‌هایی نظیر شناسه متحدالشکل منابع‌ (URL) ،زبان‌ نشانه‌گذاری توسعه‌پذیر (XmL) ،چارچوب توصیف منبع‌ (RDF) ، فرانمای‌ RDF ،و هستی‌شناسی وب بنا می‌شود. XML و RDF ،داده‌ها را به شکل استاندارد باز نمود می‌کنند،و فرانمای‌ RDF و هستی‌شناسی‌ نیز برای داده‌ها ساختار مفهومی فراهم می‌کنند.این مقاله به تشریح‌ ساختار،مزایا،و چالش‌های وب معنایی می‌پرازد و زمینهء مشارکت‌ کتابداران را در توسعهء این فن‌آوری رو به ظهور به اختصار بررسی‌ می‌نماید.

خلاصه ماشینی:

"ویژگی‌های بارز وب این است که هرکس که فضایی برای انتشار صفحات خود داشته‌ ویژگی‌های بارز دیگر این است که صفحات وب برای استفادهء انسان نوشته و طراحی‌ مخترع وب معنایی آن را چنین تعریف کرده است:"یک وب متشکل از داده‌ها که به‌ درصدد بسط استفاده از زبان‌هایی برای بازنمود و ارائهء اطلاعات است که پردازش آنها را گام اول در تحقق وب معنایی این است که اطلاعات به صورتی روی وب قرار داده‌ برای آنکه هر منبع(و نه صرفا فایل‌ها)روی وب معنایی قابل شناسایی باشد باید تعریف شده است و برای توصیف ظاهر سند و قالب‌بندی صفحه به کار می‌رود، XML XML انجام می‌دهد این است که یک نحو1رسمی برای توصیف روابط میان اشیاء، XML نسبت به‌ HTML دارای مزایا متعددی است که برخی از آنها عبارتند از: XML به مثال زیر که اطلاعات یکسان را با استفاده از این دو زبان بیان کرده توجه کنید: Anderson از این مثال مشخص است تگ‌های‌ XML همانند ابر داده‌ها،یا محتوای صفحه را RDF برای توصیف منابع از زبان‌ XML استفاده می‌کند و بنیانی است‌ استفاده می‌کند تا آنچه را که‌"واقعی‌"است برای رایانه تعریف کند(استرینگر1،2002). برای ارائهء هستی‌شناسی باید از زبانی مشخص و از پیش تعریف شده استفاده کرد. RDF بنیانی برای پردازش ابر داده‌ها فراهم می‌کند. زمینهء این ویژگی اگرچه با استفاده از XML و RDF تا حدودی فراهم شده،اما کامل نیست. نکتهء دیگر این است که به علت وجود ابر داده‌ها فراوان در صفحات وب معنایی بعید در این صورت،ممکن است اطلاعات متاقضی توسط مردم روی وب قرار"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.