Skip to main content
فهرست مقالات

توافق های مقدماتی در حقوق کامن لو با تأکید بر حقوق انگلستان و آمریکا

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 5 تا 28)

کلیدواژه ها :

حقوق کامن لو ،حقوق قراردادها ،قراردادهای مقدماتی ،توافق‌‌های مقدماتی ،قولنامه ،یادداشت تفاهم ،پروتکل ،قراردادهای ناقص

کلید واژه های ماشینی : توافق، توافق‌‌های مقدماتی، قرارداد، توافق‌‌نامه مقدماتی، مذاکرات، دادگاه، انعقاد قرارداد، حقوق قراردادها بر توافق‌‌های مقدماتی، آمریکا، توافق‌های مقدماتی در حقوق

توافق‌‌های مقدماتی در زندگی اقتصادی و تجاری روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. این امر به خصوص در روابط تجاری بین‌المللی، پروژه‌های سرمایه‌گذاری، تشکیل شرکت‌های مشترک سرمایه‌‌گذاری، تملک شرکت‌‌ها تجاری، ادغام شرکت‌‌ها، فروش اموال غیر منقول و نظیر آن از اهمیت ویژه‌‌ای برخوردار است. الزام‌آور بودن توافق‌‌های مقدماتی، یکی از مباحث روز در حقوق «کامن لو» محسوب می‌‌شود. دادگاه‌‌ها در تطبیق مقررات کلی حقوق قراردادها بر توافق‌‌های مقدماتی با مسایل جدی روبرو هستند، مثل این که آیا طرفین با امضای یک توافق‌‌نامه مقدماتی واقعا قصد ایجاد یک تعهد الزام‌آور را دارند؟ در چه صورتی یکی از طرفین، ممکن است تعهدات مزبور را نقض کند؟ و چگونه می‌‌توان میزان خسارات ناشی از نقض این تعهدات را تعیین کرد؟ این مقاله در صدد است اعتبار و لازم الاجرا بودن توافق‌‌های مقدماتی را در حقوق کامن لو مورد بررسی قرار داده و تحولات اخیر در حقوق انگلستان و آمریکا را در مواجهه با این توافق‌‌ها تشریح نماید.

خلاصه ماشینی:

"در پرونده Rose & Frank قراردادی جهت پخش روزنامه بین طرفین امضاء شده بود که حاوی شرط زیر بود: «این توافق‌‌نامه منعقد نشده است تا یک قرارداد قانونی و رسمی را تشکیل دهد و در نتیجه نباید مشمول قلمرو قضایی دادگاه‌‌های انگلستان و یا آمریکا قرار گیرد، بلکه این توافق‌‌نامه صرفا بیان قصد طرفین و ثبت مقاصد و اهدافی است که طرفین داشته‌‌اند و به استناد سابقه کاری موجود، طرفین صادقانه و شرافتمندانه مفاد آن را اجرا خواهند کرد و بدین امر اطمینان کامل دارند. در پرونده Von Hatzfeldt-Wildenburg قاضی دادگاه آقای پارکر[2] بیان نمود چنانچه توافق‌نامه‌ای به انعقاد قرارداد دیگری منوط شده باشد، در این صورت توافق‌نامه مزبور لازم الاجرا نمی‌‌باشد، زیرا در حقوق قراردادها "قراردادی مبنی بر انعقاد قرارداد دیگر" مورد شناسایی قرار نگرفته است ولی اگر قرارداد دیگر صرفا بیان نقل و انتقال رسمی همان شرایطی باشد که در توافق مقدماتی ذکر شده است، در این صورت توافق مزبور لازم الاجرا خواهد بود (پروندهVon Hatzfeldt-Wildenburg، 1912، ص 284). بنابراین علی رغم پرونده Courtney و به دلیل عدم شناسایی خسارات برای نقض آن، بنظر می‌رسد هنوز در حقوق انگلستان این نظریه قوی است که قراردادی قابل اجرا است، که دلالت بر توافق طرفین نسبت به کلیه شروطی داشته باشد که لازم است، قبل از انعقاد قرارداد توسط طرفین نهایی شود و نباید شروط اساسی قرارداد به توافقات بعدی طرفین موکول شود (پرونده Hillas، 1932، ص 494)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.