Skip to main content
فهرست مقالات

ویژگی های نظام آموزش فنی و حرفه ای استرالیا؛ درس هایی برای اصلاح آموزش فنی و حرفه ای ایران

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 67 تا 84)

کلید واژه های ماشینی : نظام آموزش فنی، حرفه‌ای، اصلاح نظام آموزش فنی، آموزش فنی، استرالیا، اصلاح، اقتصادی، اصلاح آموزش فنی، صنعت، آموزش و پرورش

نظام‌های آموزش‌ و پرورش‌ همواره‌ در معرض‌ اصلاح‌ و تغییر قرار دارند. عمده‌ترین‌ دلایل‌ این‌ اصلاحات‌ همسو کردن‌ نظام‌ آموزشی‌ با تحولات‌ و تغییرات‌ سیاسی‌، اقتصادی‌ و اجتماعی‌ است‌ و در دهه‌های اخیر موجب سرعت بخشیدن به اصلاحات اقتصادی بوده است. لذا توجه‌ به‌ اصلاح‌ نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌، به‌ عنوان‌ ابزار مهمی‌ برای‌ تربیت‌ و افزایش‌ کارائی‌ و بهره­وری نیروهای‌ انسانی‌ به منظور‌ زمینه‌‌سازی‌ اصلاحات‌ و توسعة‌ اقتصادی‌، می‌تواند از اولویت‌‌های‌ اصلی‌ اصلاح‌ نظام‌ آموزشی‌ کشور باشد. یکی‌ از کشورهائی‌ که‌ در اواخر دهة‌ 1980 میلادی در شرایط‌ نسبتا مشابهی‌ با شرایط‌ امروز کشور ما (مانند تکیه‌ بر‌ صدور مواد خام‌، اقتصاد حمایتی,‌ و مواجهه‌ با بیکاری‌ جوانان‌, رکود اقتصادی، وسعت سرزمین، پراکندگی‌ جغرافیائی‌ و تنوع‌ فرهنگی) قرار داشت کشور استرالیا است‌ که‌ در اوایل‌ دهة‌ 1990 با تأکید بر اصلاح‌ نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ توسعة‌ اقتصادی‌ را آغاز کرد و در پایان این‌ دهه‌ و شروع قرن بیست و یکم به‌ موفقیت‌های‌ چشمگیری‌ نائل‌ شد. از این رو, بررسی ویژگی­های این نظام می­تواند درس­هائی برای اصلاح آموزش فنی و تکمیلی وجود دارد که‌ امکان‌ تحرک‌ و انعطاف‌­پذیری‌ این‌ سیستم‌ را در پاسخ‌گویی‌ به‌ نیازهای‌ صنعت‌ و همچنین‌ توسعه‌ و اصلاح‌ مستمر آن‌ فراهم‌ می‌سازد. این‌ ویژگی‌ها عبارتند از: 1. استقلال‌ سازمانی‌ نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای,‌ 2. ارتباط‌ با بخش‌ تولید و خدمات,‌ 3. ایجاد مراکز پژوهشی‌ و ارتباط‌ با دانشگاه‌ها و مراکز علمی. این‌ مقاله,‌ با توصیف و بررسی کاربرد این‌ ویژگی‌­ها در آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ ایران,‌ نشان‌ داده‌ است‌ که‌ توجه‌ به‌ آنها می‌تواند به اصلاح‌ نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ ایران‌ کمک نماید. البته‌ تحقق‌ این‌ اصلاحات‌ نیازمند ایجاد بسترهایی‌ مانند پژوهشی­شدن‌ ساختار دانشگاه­ها و تأسیس‌ مراکز پژوهشی‌ در زمینة‌ آموزش‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ و همچنین‌ تأسیس‌ و توسعة‌ نهادهای‌ مدنی حرفه­ای است‌ تا به­کمک‌ آنها بتوان‌ سازمانهای میانی تأسیس‌ نمود که‌ قادر باشد رابطة‌ مستمر بین‌ آموزش‌ و بخش‌ تولید را فراهم‌ سازد. در پایان‌ مقاله‌ نیز پیشنهادهایی‌ برای‌ اصلاح‌ نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ ایران ارائه‌ شده‌ است‌.

خلاصه ماشینی: "از آنجا که‌ در حال‌ حاضر کشور ما با دو معضل‌ بیکاری‌ و کمبود سرمایه‌گذاری‌ مواجه‌ است‌ و از سوی‌ دیگر موضوع‌ جهانی‌ شدن‌ و عضویت در سازمان تجارت جهانی[1] می‌تواند اقتصاد ما را به شدت‌ تحت‌ تاثیر __________________________ 1- World Trade Organization (WTO) و فشار قرار دهد، توجه‌ به‌ آموزش‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ و اصلاح‌ آن‌ به‌ عنوان‌ یک‌ ابزار کارآمد برای‌ تربیت‌ و افزایش‌ کارائی‌ و بهره­وری نیروی‌ انسانی‌ به­منظور زمینه‌­سازی برای اصلاحات‌ اقتصادی‌ باید از اولویت‌های‌ اصلی‌ اصلاح‌ نظام‌ آموزشی‌ کشور باشد. 3- Standards and Curriculum Council (SCC) 4- Godfrey 5- Australian National Training Authority بنابراین‌ سیاستها، مفاهیم‌, و روشهای‌ اجرائی‌ در نظام‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ با استفاده‌ از تحقیقات انجام شده، که‌ حاصل‌ همکاری‌ متقابل‌ با دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی‌ است، و در جریان بحث‌های‌ دائمی‌ بین‌ کارشناسان‌ و پژوهشگران‌ در جریان‌ یک‌ اصلاح‌ و توسعة‌ کمی‌ و کیفی‌ مستمر, صورت می­گیرد. تجربة‌ استرالیا به‌­عنوان‌ یک‌ راه‌ حل‌ برای‌ رفع‌ این‌ نقیصه‌ و ایجاد هماهنگی‌ بین‌ انواع‌ آموزش‌های‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ و پاسخ‌گویی‌ به‌ نیازهای‌ واقعی‌ بخش­های‌ تولیدی‌ (صنعت‌، کشاورزی‌, و خدمات‌) نشان‌ می‌دهد تأسیس‌ یک‌ نظام‌ مستقل‌ آموزش‌ فنی‌ و حرفه‌ای‌ در کنار سایر نظام‌های‌ آموزشی‌ قادر خواهد بود از یک‌سو دانش‌آموزان‌ را بعد از تحصیلات‌ عمومی‌ از پایه‌­های‌ مختلف‌ به­سوی‌ این‌ آموزش‌ها جذب‌ نماید و راه دیگری غیر از رویکرد قبولی در دانشگاه را برای ارتقاء فردی و کسب شغل بگشاید و آنان رابرای محیط کار آماده سازد و از سوی دیگر با فراهم کردن‌ دوره‌های‌ کوتاه‌مدت‌ و یا پاره‌وقت‌ برای‌ شاغلین‌ و یا افراد آماده‌ به­کار فرصت‌‌های‌ آموزشی‌ متنوعی‌ را به­وجود آورده وبا پاسخ‌گویی به نیازهای بازار کار ارتباط‌ نزدیکی‌ با بخش‌ تولید برقرار نماید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.