Skip to main content
فهرست مقالات

تحلیل درون مایه های طنز حالت

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (22 صفحه - از 17 تا 38)

کلیدواژه ها : طنز ،ابوالقاسم حالت ،اجتماع ،سیاست و فرهنگ

کلید واژه های ماشینی : طنز ،سیاسی ،حالت ،شاعر ،احزاب ،نفت ،ابوالقاسم حالت ،اجتماعی ،انتقاد ،فرهنگی ،اقتصادی ،مردم ،ابوالقاسم حالت در وادی طنز ،شهری ،دولت ،انگلیس ،ایران ،زبان ،مفاسد اجتماعی ،محور اجتماعی ،محور سیاسی ،جامعه ،غربی ،حوادث و احزاب سیاسی ،بحران نفت ،تحلیل درون مایه‌های طنز حالت ،مسائل ،الف ،فرهنگ غربی ،فرهنگ وارداتی

طنز، انتقاد غیرمستقیم از پلیدی‌ها و کجروی‌های جامعه با بیانی خنده‌آور است و هدف آن اصلاح کاستی‌ها و پلشتی‌ها. ابوالقاسم حالت در وادی طنز شاعری است موفق و پرآوازه، با نگاهی منتقدانه و زبانی ساده. وی هم چون طبیبی حاذق زخم‌ها را می‌شکافد و ریم‌ها را بیرون می‌ریزد تا بیمار را بهبود بخشد. این مقاله به تحلیل درون مایه‌های طنز حالت در چهار محور اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی پرداخته است. در محور اجتماعی، تحلیل مسائل اداری، شهری، قضایی، بهداشتی و درمانی و مفاسد اجتماعی را مدنظر قرار داده و در محور سیاسی، حوادث و احزاب سیاسی، استبداد داخلی و دخالت بیگانگان را. در محور اقتصادی، بحران نفت، کمبود کالا، کشاورزی ناکار آمد، وضعیت مالی مردم، مالیات ناعادلانه و اختلاس مورد کنکاش قرار گرفته و در محور فرهنگی، مسائل مربوط به آموزش و فرهنگ وارداتی.

خلاصه ماشینی:

"گر غرض کافـه و کابــاره و رقاصــة لخـت\ور نظر برمی و میناست در اینجا هم هســت گر کوکائین هوســت بود در اینجا کم نیست\هروئین گر که دلت خواست در اینجا هم هست (همان 1370: 52) از نتایح عملی استحالة‌ فرهنگی و غرب‌زدگی، تغییر مد لباس و آراستگی ظاهر بوده: امروز دگر گشـته به روغن متروغن\آن موی که روزی بـه حنا بود محنا هر لعل‌تری گشته به ماتیک ممتک\هر ناخن خشکی‌ شـده با لاک ملکا (همان 1372 ب: 20) شاعر چنین مدورزیی را از عقل و استقلال دور و به جهل و تقلید کورکورانه منسوب می‌دارد: هر چیز که مد شد چه مضر و چه مفید\ما راست به پیروی از آن میل شدید اول حـمقا نهنـد یک رســـم جدید\و آنگـه عقلا کننــد از آن تقلیـــد (همان 1372 ب: 426) نتیجه‌گیری ابوالقاسم حالت، با فراست در می‌یابد که در عصر حاکمیت استبداد، طنز یکی از برنده‌ترین ابزار مبارزه است و از این رو، با این وسیله در مقابل پلیدی‌ها و کجروی‌ها، عیب‌ها و کاستی‌های جامعه می‌ایستد و با بیانی خنده‌آور، حجاب از چهرة مفاسد اجتماعی، مشکلات اداری، شهری، قضایی و بهداشتی و درمانی کنار می‌زند و قدرت‌های پنهان سازندة حوادث و احزاب سیاسی را به استهزا می‌گیرد و مردم را به مبارزه با دخالت بیگانگان و استبداد داخلی فرا می‌خواند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.