Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی عوامل کلیدی مؤثر بر کاربرد فناوری اطلاعات در سازمانهای دولتی ایران: کاربرد روش دلفی

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (42 صفحه - از 191 تا 232)

کلیدواژه ها : کاربرد فناوری اطلاعات ،عوامل کلیدی موفقیت ،عوامل کلیدی شکست ،روش دلفی ،سازمانهای دولتی ایران

کلید واژه های ماشینی : کاربرد فناوری اطلاعات، فناوری اطلاعات در سازمانهای دولتی، شکست کاربرد فناوری اطلاعات، روش دلفی، سازمان، پروژه‌های کاربرد فناوری اطلاعات، اعضای پانل، موفقیت کاربرد فناوری اطلاعات، شکست، موفقیت، عوامل، فناوری اطلاعات در بخش دولتی، سازمانهای دولتی ایران، پژوهش، موفقیت و شکست کاربرد فناوری، زمینه کاربرد فناوری اطلاعات، عامل موفقیت کاربرد فناوری اطلاعات، کاربرد روش دلفی، عوامل شکست کاربرد فناوری اطلاعات، عوامل موفقیت و شکست کاربرد، مدیریت، زمینه فناوری اطلاعات، هم‌خوانی کاربرد فناوری اطلاعات، کاربرد فناوری اطلاعات تأثیری کلیدی، عوامل موفقیت، اطلاعات مدیریت سازمانهای دولتی ایران، کاربرد فناوری اطلاعات در بخش، سازمانهای دولتی ایران کلیدی، صص، کار

در این مقاله، نتایج بررسی عوامل کلیدی مؤثر بر کاربرد فناوری اطلاعات در سازمانهای دولتی ایران با روش دلفی ارائه شده است. به این منظور ابتدا درباره فناوری اطلاعات توضیحی داده می‌شود و سپس با ارائه شواهدی از شکست و ناکامی در کاربرد این فناوری در سطح ایران و جهان، مسأله پژوهش تعریف خواهد شد. مرور پژوهشها و مطالعات پیشین در زمینه عوامل موفقیت و شکست کاربرد این فناوری در بخش دولتی و جمعبندی آنها، بخش بعدی مقاله را تشکیل می‌دهد. در ادامه، روش پژوهش بویژه روش دلفی تبیین و در پایان نیز یافته‌های این پژوهش، توصیف و تحلیل می‌شوند. براساس یافته‌های این پژوهش، اعضای پانل دلفی در مجموع 37 عامل را در موفقیت و شکست کاربرد فناوری اطلاعات در سازمانهای دولتی ایران کلیدی تشخیص داده‌اند. لازم به ذکر است که به 20 عامل از این عوامل در پژوهشها و مطالعات پیشین در بخش دولتی اشاره شده است و 17 عامل دیگر را اعضای پانل ارائه کرده‌اند. این عوامل به شش دسته تقسیم شده‌اند. در پایان نیز محدودیتها و پیشنهادها ارائه می‌شوند.

خلاصه ماشینی: "براساس یافته‌های این پژوهش، اعضای پانل دلفی در مجموع 37 عامل را در موفقیت و شکست کاربرد فناوری اطلاعات در سازمانهای دولتی ایران کلیدی تشخیص داده‌اند. در سازمانهای دولتی ایران نیز که میزان اختیارات مدیران ارشد بسیار زیاد است، از نظر اعضای پانل، حمایت یا عدم حمایت این مدیران در موفقیت و شکست کاربرد فناوری اطلاعات در درجه اول اهمیت قرار دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.