Skip to main content
فهرست مقالات

ترتیل از دیدگاه قرآن و حدیث

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (6 صفحه - از 41 تا 46)

کلیدواژه ها :

تدبر ،ترتیل ،قراآت ،آداب تلاوت قرآن کریم

کلید واژه های ماشینی : قرآن، تلاوت قرآن کریم مسأله ترتیل، خواندن آیات قرآن با تأنی، مفهوم خواندن آیات قرآن، آداب تلاوت قرآن کریم، خواندن، معنی، ترتیل از دیدگاه قرآن، نظم، تدبر

از جمله آداب تلاوت قرآن کریم مسأله ترتیل است. ترتیل که در لغت به معنی منظم و مرتب ساختن است در اصطلاح، به مفهوم خواندن آیات قرآن با تأنی و نظم لازم و ادای صحیح حروف و تبیین کلمات و دقت و تأمل در مفاهیم آیات و اندیشه در نتایج آن است. بدیهی است چنین قرآن خواندنی می‌تواند به سرعت به آدمی رشد و نمو معنوی و تقوی و پرهیزگاری ببخشد.

خلاصه ماشینی:

"این معنای ترتیل که در لسان روایات گاه از پیامبر اکرم (الترتیل: حفظ الوقوف و اداء الحروف) و گاه از حضرت علی (الترتیل: تجوید الحروف و معرفة الوقوف) نقل شده(طریحی، 2/142؛ مجلسی، 85/8؛ استرآبادی، 215)، در حقیقت گام نخستین در جریان ترتیل قرآن به حساب می‌آید. این معنا را مختار القراء اعمی (استرآبادی، 216) چنین به نظم کشیده است: معنی ترتیل آمد در خبر حفظ وقوف باصفات‌ازمخرج خودنیک اداکردن حروف نیازی به توضیح نیست که عدم رعایت مخارج حروف موجب تغییر معنای کلمات و یا بی‌معنی شدن آنها می‌گردد. اما به گفته ابن‌جزری صحیح و صوابی که اکثریت سلف و خلف برآنند این است که ترتیل و تدبر، همراه با قلت قرائت، بهتر از سرعت و کثرت قرائت است، زیرا مقصود از خواندن قرآن، فهم و تفقه و عمل به آن است، و تلاوت وسیله‌ای است که راهبر به معانی قرآن می‌گردد (1/208-209؛ خرمشاهی، 130-131)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.