Skip to main content
فهرست مقالات

ثبت اسناد و فناوری ارتباطات؛ تلاقی سنت و نوآوری

نویسنده:

(22 صفحه - از 121 تا 142)

کلیدواژه ها : قوانین و مقررات ،ثبت الکترونیکی ،دفاتر اسناد رسمی ،فناوری ارتباطات ،اصول و قواعد بنیادین ثبتی ،رمزنگاری

کلید واژه های ماشینی : ثبت، الکترونیکی، اطلاعات، فناوری، فناوری اطلاعات و ارتباطات، اسناد، سنتی، قانون تجارت الکترونیک، سردفتر، دفاتر اسناد رسمی، قانون، ثبت سنتی مدارک الکترونیکی، مدارک الکترونیکی، تشریفات، فناوری ارتباطات، ثبت مدارک الکترونیکی، آیین‌نامه قانون دفاتر اسناد رسمی، ثبت‌اسناد، تشریفات سنتی ثبت، قانون دفاتر اسناد رسمی، قواعد، قوانین و مقررات، ثبت الکترونیکی، کاغذی، ثبت الکترونیکی مدارک الکترونیکی، قواعد بنیادین ثبت، ماده، قانون نمونه دفاتر اسناد رسمی، گواهی، اصول بنیادین ثبت

ورود به عصر فناوری اطلاعات و ارتباطات که از آن به عنوان «انقلاب» یاد می‌شود، تمام حوزه‌های دانش را تحت تأثیر قرار داده است؛ به گونه‌ای که فضای جدیدی به نام «فضای مجازی» شکل گرفته و متفکرین و کاربران آن فضا سعی دارند تا تمام مسایل مرتبط با روابط الکترونیکی را در همان فضا حل نمایند. یکی از این مسایل «ثبت مدارک الکترونیکی» است. در این مقاله، پس از بررسی چالشی که فناوری نوین برای تشریفات سنتی ثبت به وجود آورده، بر این نکته تأکید خواهد شد که قواعد و اصول بنیادین ثبت، غیرقابل عدولند و به جای تغییر یا تحریف حقیقت، باید به فکر انطباق دو نظام سنتی و نوین در خصوص ثبت اسناد، مدارک و امضا بود.

خلاصه ماشینی: "هدف از ثبت الکترونیکی هرچه باشد، نافی این حقیقت نخواهد بود که فقط سند رسمی است که پس از طی تشریفات قانونی و رعایت اصول و قواعد، غیرقابل انکار و تردید می‌شود و مدرک الکترونیکی نیز برای ارتقاء به این درجه باید با تشریفات دقیقی که به موجب قانون مقرر می‌شود، به ثبت رسیده و قواعد ماهوی در کلیه مراحل ثبت و بایگانی آن مراعات شود. مبادله شوند، این پرسش اساسی را پیش می‌کشد که آیا این مسایل، برای ثبت لزوما باید به شکل «کاغذی» درآیند و سپس در همان قالب سنتی و با همان تشریفات قدیمی به ثبت برسند یا می‌توان آنها را در همان اسلوب موجود و تنها با حفظ قواعد و اصول بنیادین ثبت، گواهی نموده و لذا آثار حقوقی همسان با اسناد و مدارک کاغذی بر آنها قایل بود؟ از سوی دیگر، مسأله دیگری که به اندازه اولی اهمیت دارد این است که آیا می‌توان از امتیازات عمده‌ای که وسایل نوین ارتباطی، از آن برخوردار و نظام سنتی از آن بی‌بهره است، در ثبت اسناد بهره گرفت یا باید ضمن اصرار بر داشته‌ها، تحولات و یافته‌ها را خارج از حدود اختیارات دفاتر اسناد رسمی محسوب داشت؟ بی‌اعتنایی به هر دو چالش زیانبار است. بنابراین، اگرچه در بادی امر به نظر می‌رسد که این اشکال از قواعد بنیادین ثبت بیرون بوده و چالشی جدید به شمار می‌آید، با این همه از پاره‌ای مواد مقررات راجع به ثبت، از جمله ماده 19 آیین‌نامه قانون دفاتر اسناد رسمی[1] و رویه ثبتی می‌توان دریافت که شرط رسمی بودن سند، انتساب بی‌تردید آن به شخص یا اشخاص متقاضی از طریق امضا و تمامیت سند و امضا می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.