Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد قصور پزشکی منجر به فوت به دنبال اسکن پرفوزیون دی پیریدامول

نویسنده:

(4 صفحه - از 46 تا 49)

کلیدواژه ها :

پزشکی هسته‌ای ،دی پیریدامول ،قصور ،اسکن پرفیوژن وصول

کلید واژه های ماشینی : پزشکی، بیمار، قصور پزشکی، اسکن، قلب، کلونینگ، بیمارستان، تزریق، اسکن دچار تنگی نفس، پرونده بیمار به کمیسیون پزشکی

مقدمه: تصویرسازی از خونرسانی میوکارد با تکنیک های هسته ای در مقیاس گسترده ای در حال حاضر برای ارزیابی بیماریهای ایسکمیک قلب به کار میرود. در تمامی مراکز تصویربرداری هسته ای حضور کاردیولوژیست تعلیم دیده و وسایل کامل احیا الزامی باشد. معرفی مورد: بیمار خانم 56 ساله ای است با سابقه چندین ساله افزایش فشار خون و بیماری ایسکمیک قلبی که در سال 1381 به علت ادم حاد ریه در بیمارستان بستری می گردد. در زمان بستری افزایش آنزیم های قلبی، الگوی بلوک شاخه چپ قلب (LBBB) در نوار قلب و EF=40% در اکوکاردیوگرافی داشته است. دو روز بعد از ترخیص از بیمارستان به تجویز پزشک معالج جهت انجام (SPECT) Dipyridamol Thalium Scan در ساعت 30/20 به یک مرکز پزشکی هسته ای مراجعه می کند. در حین تزریق داروی مربوط به اسکن تالیم دچار سردرد، سرفه و تنگی نفس می گردد که با اقدامات اولیه علایم مذکور بهبود می یابند. در طول این مدت تحت نظر متخصص قلب است. سپس به سالن انتظار تا زمان شروع تصویربرداری منتقل می شود. پس از 1.5 ساعت زیر دستگاه گاماکمرا قرار گرفته، در دقیقه پانزدهم انجام اسکن دچار تنگی نفس و کاهش تعداد تنفس می گردد. توسط کارشناس پرستاری و 2 نفر تکنسین اقدامات احیا صورت گرفته، سپس به بیمارستان منتقل می شود و اقدامات احیا برای وی ادامه می یابد. در نهایت بیمار به ICU منتقل شده و ساعت 30/1 بامداد روز بعد فوت می نماید. جواز دفن بدون کالبد گشایی توسط پزشک کشیک اورژانس صادر می گردد. به دنبال شکایت بستگان متوفی، پرونده بیمار به کمیسیون پزشکی ارجاع گردیده و رای کمیسیون به شرح ذیل صادر می شود: «نقش وخامت بیماری، 75%؛ نقش پزشک مسئول فنی به علت عدم حضور در محل و عدم برنامه ریزی مناسب برای حضور متخصص قلب تا اتمام اسکن، 15%؛ نقش پزشک متخصص قلب به علت عدم پیگیری مراحل درمان بیمار به صورت حضور در محل با عنایت به وضعیت بیمار، 10% تعیین گردید». نتیجه گیری: آنچه که در اکثر موارد علیرغم علم کافی و حاذق بودن پزشکان منجر به احضار پزشکان به کمیسیون های پزشکی می گردد عدم اطلاع و آگاهی آنها از مسایل قانونی می باشد. نکته مهم دیگر این پرونده عدم ارجاع جسد به پزشکی قانونی جهت انجام کالبد گشایی است که شاید می توانست مسیر پرونده بیمار را تغییر دهد.

خلاصه ماشینی:

"به دنبال شکایت بستگان متوفی، پرونده بیمار به کمیسیونی پزشکی ارجاع گردیده و رأی کمیسیون به شرح ذیل صادر می‌شود:«نقش وخامت بیماری، 75%؛نقش پزشک مسئول فنی به علت عدم حضور در محل و عدم برنامه‌ریز مناسب برای حضور متخصص قلب تا اتمام اسکن، 15%؛نقش پزشک متخصص قلب به علت عدم پیگیری مراحل درمان بیمار به صورت حضور در محل با عنایت به وضعیت بیمار، 10%تعیین گردید». قصور پزشکی‌{L ecnegilgeN lacideM L}عبارت است از کوتاهی در اجرای استاندارد مراقبت‌های پزشکی که باید به عمل آورد؛ به عبارت دیگر قصور پزشکی به عمل خلاف قاعده، بی‌رویه، سوء عمل، عمل سوء، بر خلاف شئون حرفه‌ای عمل کردن، معالجه غلط و سهل انگاری تعبیر شده است و در اصطلاح حقوق به ترک یک قانون الزامی توسط پزشک یا یکی از صاحبان حرف پزشکی که در نتیجه اقدامات درمانی و بهداشتی آنان موجبات خسارت جانی و مالی بیمار فراهم گردد اطلاق می‌شود. در این موقع توسط کارشناس پرستاری و 2 نفر تکنسین بیمار تغییر وضعیت داده شده، اقدامات درمانی شامل تجویز اکسیژن، سرم‌{L GNT L}، لازیکس، مورفین‌{L gm L}3برای وی صورت می‌پذیرد؛سپس درخواست آمبولانس می‌شود و بیمار به اطاق احیا منتقل می‌گردد. در ساع 20 دقیقه بامداد 19/12/81 بیمار به{L UCI L}منتقل می‌شود که در ساعت 00/1 مجددا دچار ایست قلبی شده که این بار{L RPC L}موفقیت‌آمیز نبوده، بیمار در سرعت 30/1 فوت می‌کند و جواز دفن در بیمارستان برای وی صادر می‌گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.