Skip to main content
فهرست مقالات

حفظ و نگهداری منابع کتابخانه ها و آرشیوها: روشهای اسیدزدایی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 90 تا 109)

کلید واژه های ماشینی : اسیدزدایی، کتابخانه‌ها، اسیدی، کاغذ، مواد کتابخانه‌ها، دی، حفظ و نگه‌داری مواد کتابخانه‌ها، ماده اسیدزدایی کربنات متیل منیزیم، حفظ و نگه‌داری مواد، برنامه حفظ و نگه‌داری مواد

ضایعات مواد کتابخانه‌ها بدل به مشکلی بین المللی گشته‌ است.علت عمدهء این مشکل اسیدی بودن جنس کاغذهایی است که‌ ساخته شده است.یکی از برنامه‌های مهم ایفلا،برنامه حفظ و نگهداری‌ مواد کتابخانه‌ها است.اسیدزدایی یعنی حنثی کردن ترکیبات اسیدیی‌ که موجب تخریب کاغذ می‌گردد.اسیدزدایی به طرق گوناگونی انجام‌ می‌پذیرد.در این مقاله از شیوه‌هایی که در کتابخانه کنگره آمریکا، آرشیو ملی کانادا،کتابخانه ملی فرانسه،کتابخانه بریتانیا، کتابخانه ملی اتریش به کار گرفته می‌شود و همچنین از شیوه‌های جدید بحث می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"این دو کتابخانه موفق به کسب‌ نتایج خاص زیر در خصوص فرسودگی تدریجی کاغذ شده‌اند: حدود 97 درصد کاغذهای تولید شده از سال 1850 به بعد اسیدی‌ هستند که 50 درصد آنها دارای ماده لینین است. چنانکه کتابهای تهیه شده از خمیر مکانیکی‌824 درصد مقاومت اولیه‌ خود را در طول 21 سال از دست دهند،حفظ و نگهداری این کتابها به‌ هنگام استفاده مشکل بزرگی است. تلاشهای زیادی نیز در راستای اجرای برنامهء حفظ و نگهداری مواد با اهداف اساسی زیر صورت گرفته است: -ایجاد شرایط لازم جهت استفاده هرچه بیشتر از اسناد و مدارک‌ کتابخانه‌ها،اعم از چاپی و غیره. آزمایشگاه تعبیه شده در زیر زمین کتابخانهء ملی کانادا که در ابتدا تنها به عنوان یک مرکز آزمایشی بکار می‌رفت،از سال 1982 بطور دایم با راندمانی که بستگی به اعتبار و نیروی انسانی‌ موجود دارد،مورد استفاده قرار گرفته است. برای خنثی کردن اسیدهای موجود در کاغذ از یک ترکیب منومر بازی نیز می‌توان استفاده کرد(به عنوان مثال:متاکریلات دی متیل آمینو اتیل). اخیرا دریافته‌اند که با اضافه کردن‌ چند ترکیب منومر اشباع شده در ترکیب،نتایج مطلوبتری حاصل می‌شود: مقاومت کاغذ در تا شدن سه تا 5 برابر بیشتر از نتایج حاصله با ترکیب‌ پلی‌مر اولی است که این نیز موجب تداوم حیات کتابها می‌گردد. این روش کلا برای ترمیم تمام کتاب(بدون جلد)طراحی شده است و موفقیت عمل‌ بستگی به میزان قابلیت نفوذ محلول در کتاب دارد. در این روش از کریستالهای‌ کربنات سیکلوهگزیل آمین استفاده می‌شود که ورق کاغذ یا کیسه‌های‌ کوچک منفذدار تعبیه شده و در لابلای صفحات کتاب یا جعبه‌های اسناد و مدارک قرار داده می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.