Skip to main content
فهرست مقالات

استانداردهای برخورد اخلاقی کتابداران و کتابخانه های کتابهای نایاب، نسخ خطی و مجموعه های خاص/ ویرایش دوم پیشنویس

نویسنده:

مترجم:

ISC (22 صفحه - از 507 تا 528)

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه، کتابداران، نسخ خطی و مجموعه‌های خاص، کتابداران مجموعه‌های خاص، استانداردهای برخورد اخلاقی کتابداران، کارکنان، کتابخانه‌های کتابهای نایاب، کتابهای نایاب، کتابخانه‌های مجموعه‌های خاص، اهداکنندگان

مجموعه‌ای است از مقرارت و قواعد اصول اخلاقی که کتابداران مجموعه‌های خاص بایستی در قبال کتابهای نایاب، نسخ خطی و مجموعه‌های خاص رعایت نمایند و به تصویب هیأت مدیره انجمن کتابداران مرجع و دانشکده‌ای آمریکا رسیده است.استانداردهای برخورد اخلاقی برای کتابداران کتابهای نایاب، نسخ خطی و مجموعه‌های خاص به عنوان یک خطمشی، در 18 ژانویه 1987 به تصویب هیأت مدیران انجمن کتابداران مرجع و دانشکده‌ای 2P}رسید و در مارس 1987 در چهل و هشتمین دوره مجله‌ seirarbiL hcrseseRegelloC sweN منتشر شد.مفاد آن طبق این ویرایش جدید مکمل قوانین اخلاقی است که در انجمن کتابداران امریکا در سال 1981 به تصویب رسیده است (شماره 16/54 خط مشی انجمن کتابداران امریکا).

خلاصه ماشینی:

"1. استانداردهای عمل سازمانی برای حاکمیت برخورد اخلاقی و مدیریت کتابخانه‌های مجموعه‌های خاص‌ نهاد اداره کننده کتابخانه مجموعه‌های خاص در مورد رعایت اصول اخلاقی نسبت به مجموعه‌ها، کارکنان، خوانندگان، اهداکنندگان منابع و جهان پژوهشگری و نیز در جهت حفظ شهرت کتابخانه مسئول است. زمانی که سازمان حاکم، مسئولیت نهایی مجموعه یعنی تهیه و در اختیاز گذاردن آن را به دوش دارد، توسعه کار مجموعه‌سازی و ارزیابی شدید ربط مواد خریداری شده به مجموعه و برنامه‌های کتابخانه از مسئولیتهای کتابدار مجموعه‌های خاص بشمار می‌رود که البته با مشورت کارکنان بخش مجموعه‌سازی باید انجام پذیرد. حذف مواد از مجموعه‌ها حذف کتابهای نایاب و نسخ خطی کتابخانه مجموعه‌های خاص باید با در نظر گرفتن نفع عامه که به اعتبار آنان این مجموعه‌ها نگهداری شده، نفع جامعه فرهنگی و پژوهشی و هدف خود سازمان صورت پذیرد. مسئولیت در قبال نیازها و شهرت کتابخانه‌ برای آمادگی و انجام هر گونه حذف مواد، کتابخانه مجموعه‌های خاص موظف است که هدف خود را از حذف و قصد استفاده مالی از آن، و یا هر گونه اقدام دیگر در جهت حذف مواد را به طور عمومی اعلام دارد تا از شهرت و اعتبار اخلاقی کتابخانه کاسته نگردد و کلیه مراحل را طوری به انجام رساند تا تعهد نظارتی کتابخانه از تصور عموم زایل نگردد. در مواردی ممکن است فعالیتهای خارج از مؤسسه یک کتابدار، ارتباط کمی با کار کتابخانه‌اش داشته باشد، در هر صورت کتابداران مجموعه‌های خاص باید برای مدیر کتابخانه یا سرپرست خود در مورد کار بیرون یا مشاوره‌ای که انجام می‌دهند حقایقی را روشن کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.