Skip to main content
فهرست مقالات

آشنایی با شبکه بین المللی اینترنت

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : شبکه ،اینترنت ،پروتکل انتقال فایل ،پروتکل اینترنت ،کامپیوتر ،شبکه اینترنت ،مراکز سوپرکامپیوتری بنیاد ملی علوم ،پروتکل نظارت بر انتقال ،پست الکترونیکی ،بنیاد ملی علوم ،شبکه اطلاعاتی ،شبکه بنیاد ملی علوم ،الکترونیکی ،پایگاههای اطلاعاتی ،ویس ،اینترنت بزرگترین شبکه اطلاع‌رسانی جهان ،سوپرکامپیوتری ،سیستم ،سیستم گوفر ،تبادل اطلاعات ،فهرست ،شبکه بین‌المللی اینترنت ،شبکه بنیاد ملی علوم امریکا ،ابزار ،بانکهای اطلاعاتی ،فهرستهای کتابخانه‌ای پیوسته ،پروتکل انتقال فایل اینترنت ،اتصال ،پروتکل ارتباطی شبکه اینترنت ،krowteN

اینترنت بزرگترین شبکه اطلاع‌رسانی جهان است.این شبکه مجموعه پیچیده‌ای از شبکه‌های کوچکتر است که با یکدیگر تبادل اطلاعات دارند.پروتکلهایی که این تعامل را میان کامپیوترها ممکن می‌سازند و به پروتکل نظارت بر انتقال/پروتکل اینترنت مشهورند.تاریخچه اینترنت، شبکه‌های تشکیل دهنده آن، عمده‌ترین فعالیتهای شبکه، ساختار نظارتی و مالی و... مورد بحث این مقاله هستند.ابزارهای اساسی این شبکه از قبیل تلنت، پروتکل انتقال فایل، پست الکترونیکی، اخبار شبکه، آرکای، سیستم گوفر، ویس، WWW ، موزائیک، فهرستهای کتابخانه‌ای پیوسته، خبرنامه و مجلات الکترونیکی در اینجا معرفی شده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"ابزارهای اساسی این شبکه از قبیل تلنت، پروتکل انتقال فایل، پست الکترونیکی، اخبار شبکه، آرکای، سیستم گوفر، ویس، WWW ، موزائیک، فهرستهای کتابخانه‌ای پیوسته، خبرنامه و مجلات الکترونیکی در اینجا معرفی شده‌اند. در سال 1984 بنیاد ملی علوم طرحی را به منظور تخصیص بودجه‌ای برای اتصال چندین مرکز تحقیقاتی سوپرکامپیوتری در سراسر ایالات متحده با استفاده از خطوط ارتباطی اجاره‌ای شروع کرد. (ISN)tenretnI ecneicS asaN P} شبکه بنیاد ملی علوم و مریت 1P} این شبکه، مهمترین شبکه بنیاد ملی علوم است که شبکه‌های واسط را با سایر مراکز در سراسر ایالات متحده به هم متصل می‌سازد. هر شبکه محلی که دارای پروتکل نظارت بر انتقال/پروتکل اینترنت باشد قادر است ارتباط کامل داشته باشد، بدین معنا که یک ارتباط مخابراتی دائمی اختصاصی برقرار می‌گردد تا از طریق آن داده‌ها بتوانند پیوسته عبور و مرور کنند. اتصال تلفنی 1P} که شیوه‌ای دیگر است استفاده‌کننده را قادر می‌سازد تا با یک کامپیوتر، یک مودم و از طریق پروتکل نظارت بر انتقال/پروتکل اینترنت به مرکز اصلی متصل شده و از آنجا با دیگر گره‌های شبکه ارتباط برقرار سازد. ابزارهای اساسی اینترنت‌ ایجاد ارتباط با اینترنت دستیابی زمان واقعی کاربر را به منابع موجود در شبکه اعم از پایگاههای اطلاعاتی پیوسته، فهرستهای کتابخانه، آرشیوهای نرم‌افزاری، گزارشهای با متن کامل و بسیاری دیگر از انواع اطلاعات فراهم می‌آورد. سیستم گوفر، ویس و شبکه جهانی اشکال استانداردی را برای ارتباط با پایگاههای اطلاعاتی ارائه می‌کنند که نوع پایگاه اطلاعاتی، دامنه مشمول آن و موارد کاربرد را مشخص می‌سازد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.