Skip to main content
فهرست مقالات

مقاله: بسامد صورتهای گوناگون عناصر اطلاعاتی در رکوردهای ملی کتابشناختی ایران

نویسنده:

ISC (8 صفحه - از 8 تا 15)

کلید واژه های ماشینی : رکوردها، رکوردهای ملی کتاب‌شناختی ایران، صورتهای گوناگون عناصر اطلاعاتی، سرشناسه، درصد کل رکوردها، شناسه، سرشناسه شخص لاتین، سرشناسه سازمان لاتین، رکوردهای کتاب‌شناختی ملی، بسامد صورتهای گوناگون

تنوع در انتشارات موجب پیدایش و تدوین قواعد گوناگون فهرستنویسی شده است. آگاهی از حالتهای مختلف کتابهایی که منتشر می‌شوند در تدوین این قواعد و کاربرد هر یک از آنها اهمیت دارد.در آموزش قواعد فهرستنویسی و نیز تهیه برنامه‌های کامپیوتری ذخیره اطلاعات کتابها نیز آگاهی از اهمیت این حالتها نقش دارد.یکی از راههای سنجش واقعی اهمیت هریک از حالتهای گوناگون، بررسی میزان تکرار و وقوع این حالتها در رکوردهای کتابشناختی ملی است.از طریق این بررسی می‌توان تصمیم‌گیریها را بر پایه داده‌های واقعی اتخاذ کرد و از این طریق آنها را مستدل‌تر ساخت.

خلاصه ماشینی:

"در فصلنامه کتاب مطلبی پیرامون بسامد حضور عناصر اطلاعاتی در رکوردهای ملی کتابشناختی درج شد (1)P}اکنون در نوشته حاضر صورتها و حالتهای گوناگون این عناصر مورد بررسی قرار می‌گیرد. حالتهای گوناگون مسئولیت در این مقوله مورد بررسی قرار گرفته است. این حالت در مورد کتابهایی است که بهای آنها اعم از اینکه در یک جلد منتشر شده باشند و یا در بیش از یک جلد، مشخص است. بسامد حالتهای گوناگون عناصر اطلاعاتی به ترتیب کاهشی(به تصویر صفحه مراجعه شود)جدول 1(ادامه)تحلیل یافته‌ها چنانچه 50 درصد رکوردهای حد میانی در نظر گرفته شود، مشاهده می‌گردد که 9 حالت در بیش از 50 درصد رکوردها و 30 حالت در کمتر از 50 درصد رکوردها اتفاق افتاده است. بر این اساس می‌توان رکورد مفروض را رکوردی توصیف کرد که در آن یک نفر مسئولیت پدیدآوری داشته و همین فرد که غیر فرنگی نیزبوده سرشناسه واقع شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.