Skip to main content
فهرست مقالات

اشتراک منابع و استفاده از بریل برای نابینایان در کشورهای در حال رشد

نویسنده:

ISC (7 صفحه - از 58 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : نابینایان، بریل، اطلاعات، تراک، بینایی، بریل و چاپ درشت، مواد خواندنی چاپی، خواندن، قانون حق مؤلف، کشورهای در حال رشد

از طریق اشتراک در منابع می‌توان نابینایان را قادر به استفاده از شکلهای ویژهء مواد کرد. امانت بین کتابخانه‌ای و هماهنگی تولیدات به منظور جلوگیری از هدر رفتن منابع شیوه‌های مؤثر برای نیل به این مهم به حساب می‌آیند.فهرست نویسی منابع،تهیه فهرستگان،هماهنگ کردن‌ تولیدات،رعایت قوانین حق مؤلف،و امانت بین المللی منابع،از عوامل موفقیت این طرح به شمار می‌آیند.با توجه به این مسئله که بهره‌مندی از مهارتهای خواندن برای نابینایان بدون دستیابی‌ مستقیم به مواد خواندنی چاپی اعم از بریل و چاپ درشت بسیار مشکل است،برای اینکه‌ نابینایان بتوانند حداقل به زبان اول خود سواد بیاموزند باید در زمینهء تهیه منابع به بریل و چاپ‌ درشت به زبانهای بومی آنها تلاش کرد.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به این مسئله که بهره‌مندی از مهارتهای خواندن برای نابینایان بدون دستیابی‌ مستقیم به مواد خواندنی چاپی اعم از بریل و چاپ درشت بسیار مشکل است،برای اینکه‌ نابینایان بتوانند حداقل به زبان اول خود سواد بیاموزند باید در زمینهء تهیه منابع به بریل و چاپ‌ درشت به زبانهای بومی آنها تلاش کرد. مقدمه منظور از اشتراک منابع شیوه‌های مختلفی است که بتوان نابینایان را از طریق امانت بین‌ کتاخانه‌ای و هماهنگی تولیدات به منظور جلوگیری از هدر رفتن منابع،و مبادلهء اطلاعات و دانش برای اطمینان از بکارگیری مؤثر منابع،قادر به استفاده از شکلهای ویژهء مواد کرد. و زمانی که نیاز به داشتن شکلهای یکسان مواد بیشتر می‌شود،به همان نسبت نیاز به یکدستی و هماهنگی بیشتر میان آنها پدید می‌آید،و باید اطمینان حاصل کرد که موادی که در اختیار استفاده‌کنندگان قرار می‌گیرد کم و بیش یکسان تهیه‌ شده است و لزومی به آشنا کردن استفاده‌کننده با استانداردهای مختلف وجود ندارد. حامیان حق مؤلف این حق را مورد تولیدات شکلهای خاص قبول ندارند و برای تولید و توزیع‌کنندگان این گون شکلها مسئله دو جنبهء اقتصادی و بنیانی پیدا کرده است و حامیان این‌ حق قادرند نابینایان را از دسترسی به اطلاعات مطمئن محروم کنند. دسترسی به مواد خواندنی برای نابینایان باسواد خود مسئله‌ای است که در این مورد نیز وضعیت در کشورهای در حال رشد و پیشرفته متفاوت است،در کشورهای پیشرفته اکثر مواد خواندنی به وسیلهء پست‌ برای نابینایان ارسال می‌گردد،به جز چند کشور که کتابها،مجلات،مانند آن را در کتابخانه‌های‌ محلی توزیع می‌کنند،این امکان یا در کشورهای در حال رشد وجود ندارد یا در سطحی بسیار نازل صورت می‌گیرد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.