Skip to main content
فهرست مقالات

ذخیره و بازیابی مدارک در کتابخانه های مرکزی دانشگاههای علوم پزشکی

نویسنده:

ISC (14 صفحه - از 95 تا 108)

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای علوم پزشکی، اطلاعات، بازیابی مدارک در کتابخانه‌های مرکزی، ذخیره و بازیابی مدارک، دانشگاههای علوم پزشکی کشور، جهت ذخیره و بازیابی مدارک، مدارک کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای علوم، پژوهش، کتابخانه‌های علوم پزشکی، روشهای ذخیره و بازیابی اطلاعات

این پژوهش با هدف شناسایی وضعیت مجموعه مدارک 23 کتابخانه مرکزی دانشگاههای علوم پزشکی کشور، به بررسی روش یا روشهای به کار رفته در جهت ذخیره و بازیابی مدارک می‌پردازد.روش پژوهش، پیمایشی و ابزار گردآوری داده‌ها پرسشنامه بوده است.مدارک مورد نر این پژوهش عبارت بوده‌اند از:پایان‌نامه‌ها، شرح و خلاصه سخنرانیها و مقاله‌های گردهماییها، مقاله‌ها، گزارشهای پژوهشی، و جزوه‌ها.عوامل زیر بنایی مثل:مجموعه مدارک، نیروی انسانی، کاربرد کامپیوتر و همکاری با سایر کتابخانه‌ها نیز بررسی شده است.در پایان، پیشنهادهایی نیز در جهت بهبود نامهای ذخیره و بازیابی موجود در کتابخانه‌های علوم پزشکی ارائه گردیده است.

خلاصه ماشینی: "P} (به تصویر صفحه مراجعه شود) -در 44/30 درصد کتابخانه‌ها نیز با استفاده از اصطلاحات متن مدرک(زبان طبیعی)به استخراج محتوای موضوعی پایان‌نامه‌ها می‌پردازند و با توجه به اینکه تنها 84/29 درصد نیروی انسانی کتابخانه‌های مورد مطالعه دارای تحصیلات کتابداری هستند، این کار زمانی مطلوب خواهد بود که مبتنی بر اصول علمی نمایه‌سازی باشد. ه. کاربرد کامپیوتر -04/13 درصد کتابخانه‌های مورد مطالعه از کامپیوتر استفاده نمی‌کنند ولی در عین حال، رایجترین کاربرد آن در 95/86 درصد کتابخانه‌هایی که کامپیوتر دارند، جست و جو در پایگاههای اطلاعاتی مانند مدلاین است که البته به ذخیره و بازیابی مجموعه مدارک این کتابخانه‌ها مربوط نمی‌شود، ولی برای تحلیل موضوعی و نمایه‌سازی مدارک گوناگون می‌توان از امکانات این پایگاههای اطلاعاتی بهره‌جست که با کمبود فعلی نیروی انسانی متخصص در کتبخانه‌ها به نظر می‌رسد این امر کاربردی ندارد(جدول 6). 7. با توجه به اینکه 21/74 درصد کارکنان شاغل در کتابخانه‌های مورد مطالعه، دیپلم و زیر دیپلم هستند و کمبود نیروی انسانی متخصص یکی از مشکلات این کتابخانه‌هاست، لذا توصیه می‌شود امکانات استفاده از مزایای ارائه خدمات ذخیره و بازیابی اطلاعات مدارک (فهرستنویسی، نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی)به طور متمرکز از سوی کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای علوم پزشکی بررسی و به مرحله اجرا گذاشته شود. 9. به منظور فعال‌سازی نیروی انسانی شاغل و غیرمتخصص کتابخانه‌های مورد مطالعه در امر سازماندهی مدارک، پیشنهاد می‌شود که کلاسهای کوتاه‌مدت آموزش روشهای ذخیره و بازیابی اطلاعات در کلیه دانشگاههای علوم‌پزشکی برگزار گردد تا این افراد هم بتوانند در کتابخانه‌ها زیر نظر و نظارت کتابدار متخصص و در هماهنگی با وی فعالیتی مؤثر داشته باشند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.