Skip to main content
فهرست مقالات

ساختار، معایب، و محاسن نرم افزار سی دی اس آی سیس

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 59 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، نرم‌افزار سی‌دی‌اس، نرم‌افزار، پایگاه اطلاعات، رایانه، بازیابی اطلاعات، نمایه، محاسن نرم‌افزار سی‌دی‌اس، فیلد، مرحله استفاده‌کننده ساختار چاپ اطلاعات

سی دی اس آی سیس نرم‌افزاری است که به پیشنهاد یونسکو برای استفاده در کتابخانه‌ها در سطح بین المللی تهیه شده است.این مقاله سعی بر آن دارد که با استفاده از تجربه‌های گوناگونی که استفاده‌کنندگان از این نرم‌افزار ارائه کرده‌اند، نقاط قوت و ضعف این نرم‌افزار رامشخص کند. بعلاوه، به شرح مختصری از ساختار آن می‌پردازد و مراحل ایجاد یک پایگاه در نرم‌افزار سی دی اس را مورد بررسی قرار می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"یونسکو بر این باور است که نرم‌افزار سی دی اس توانایی اجرای این خدمات را داراست: 1)تعریف پایگاه اطلاعات دلخواه؛2)وارد کردن رکوردهای جدید در پایگاه؛3)تغییر، اصلاح با حذف رکوردهای موجود؛4)ساخت و نصب فایل‌هایی که دسترسی سریع به اطلاعات را فراهم می‌آورند؛5)نمایش رکوردها بر اساس نیاز مراجعه‌کننده؛6)چاپ برگه؛7)برنامه‌نویسی با استفاده از قابلیت‌های پیشرفته؛8)الفبایی کردن رکوردها بر اساس خواست استفاده‌کننده؛ 9)بازیابی متن (12)P}. با انتخاب این برنامه می‌توان به خدماتی چون تهیه نسخه پشتوانه 2P}یا فراخونی فایل اصلی بر روی رایانه و همچنین امکانات جهت مبادله اطلاعات با دیگر سیستم‌ها، به ویژه رایانه‌های بزرگ دست یافت. دستور FER در نرم‌افزار سی دی اس"ابزاری است که امکان جمع‌آوری اطلاعات از سوابق مختلف اطلاعات یک پایگاه را فراهم می‌کند و این اطلاعات را همان‌گونه که در رکوردهای مختلف ذخیره شده‌اند(بدون تغییر)، برای استفاده کننده به نمایش می‌گذارد" (19)P}. در صورت فراموش کردن نام پایگاه، استفاده‌کنندگان متخصص نیز در استفاده از برنامه کاوش با اشکال مواجه خواهند شد، مگر این که از برنامه خارج شوند و با آگاهی قبلی از ساختار فایل‌ها و به کارگیری دستور tcerid از سیستم عامل داس، به یافتن پایگاه مورد نظر موفق شوند. روزآمد نگه نداشتن فایل‌های مقلوب باعث می‌شود که:"1)دسترسی و جست و جوی رکوردهای جدید ناممکن شود؛2)رکوردهای اصلاح شده فقط به شکل قدیمی(اشتباه)قابل بازیابی هستند نه به شکل اصلاح شده؛3)رکوردهای حذف شده همچنان به عنوان نقاط بازیابی مورد جست و جو قرار می‌گیرند و نمایش داده می‌شوند، گرچه در فایل اصلی هیچ سابقه‌ای از رکوردهای حذف شده وجود ندارد (30)P}"."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.