Skip to main content
فهرست مقالات

هنر کتاب آرایی در عصر مغول

نویسنده:

ISC (15 صفحه - از 23 تا 37)

کلید واژه های ماشینی : هنر کتاب‌آرایی در عصر مغول، مغول، هنر، عصر مغول، هنرهای عصر ایلخانان مغول، کتاب، هنر کتاب‌آرایی، نقاشی، تذهیب، کتابت

پس از استقرار حکومت مغولان در ایران،بدلیل نیاز فراوانی که به هنرمندان و صنعتگران برای تهیه سلاح و زره داشتند و همچنین وجود وزرای با تدبیر ایرانی و تشویق و حمایت آنان از هنرمندان،شاهد پیشرفت چشمگیر هنر در این دوره هستیم.یکی از هنرهای‌ عصر ایلخانان مغول که در این مقاله طرح و بررسی شده است هنر کتاب‌آرایی است که یکی از هنرهای ظریف ایرانی به شمار می‌رود.و البته وقتی سخن از هنر کتاب‌آرایی در میان است‌ باید اجزاء و عناصر پدیدآورندهء یک اثر را در نظر گرفت مانند خط،نقاشی،تذهیب،و جلد.

خلاصه ماشینی:

"هنر کتاب‌آرایی در عصر مغول نوشته:جمشید کیانفر1 چکیده:پس از استقرار حکومت مغولان در ایران،بدلیل نیاز فراوانی که به هنرمندان و صنعتگران برای تهیه سلاح و زره داشتند و همچنین وجود وزرای با تدبیر ایرانی و تشویق و حمایت آنان از هنرمندان،شاهد پیشرفت چشمگیر هنر در این دوره هستیم. وقتی سخن از هنر کتاب‌آرایی در میان است باید اجزاء و عناصر پدیدآورندهء یک اثر را در نظر گرفت که این عناصر شامل:خط،نقاشی،تذهیب و جلد است که به شرح هریک جداگانه‌ می‌پردازیم: کاغذ:پیش از آنکه صنعت کاغذسازی از چین به ایران برسد،از سنگ و گل پخته،کتان، پوست آهو و دیگر چهارپایان برای کتابت استفاده می‌شد. از سدهء چهارم از دو قلم کوفی و نسخ به تدریج شش قلم دیگر به وجود آمد که به اقلام سته‌ معروف شدند(ثلث،محقق،ریحان،نسخ جدید،توقیع و رقاع)که هریک برای کتابت ویژه‌ای به‌ کار می‌رفت‌5. تاریخ هنر اسلامی،ص 98؛سیر تاریخ نقاشی ایرانی،ص 93-95 تزیین نیز به اوج عصر خود رسید و گاه خط و تزیین باهم ترکیب شده و اشکال جدیدی را به‌ وجود آوردند که در نوع خود شاهکار اشکال تزیینی بودند. تذهیب در آغاز ویژهء قرآن بود،اما در عصر مغول منحصر به کتاب قرآن نبود و به تدریج در نسخه‌های مصور دیگر به کار رفت و همپای آن در رشته‌های دیگر هنری نیز مورد استفاده قرار گرفت. در اواخر عصر ایلخانان مغول نقوش با آب طلا جلوه کرد و برای تزیین بیشتر،چرم را تحت‌ فشار قرار داده و طرحهایی بر روی آن با طلا یا بدون طلا می‌انداختند و تکامل‌یافته این روش‌ همان است که در عصر تیموریان به اوج خود رسید و به جلد سوخت یا سوخته اشتهار یافت."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.