Skip to main content
فهرست مقالات

بزرگراههای اطلاعاتی و نابینایان

نویسنده:

مترجم:

ISC (5 صفحه - از 106 تا 110)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، نابینایان، بزرگراههای اطلاعاتی و نابینایان، رایانه، اختراع، دست‌یابی به دنیای اطلاعات، کتابخانه‌ها، اختراع رایانه و فن‌آوری‌های انطباق‌پذیر، اطلاعات رقمی نظام‌های اشاعه اطلاعات، معلولان

با اختراع صنعت چاپ و تسهیل دستیابی اکثر مردم به مواد نوشتنی،شکاف‌ موجود میان نابینایان و دستیابی آنها به اطلاعات عمیق‌تر گردید.اختراع رایانه و فن‌آوری‌های‌ انطباق‌پذیر،دستیابی به اطلاعات را برای معلولان به نحوی که قبلا هرگز امکان‌پذیر نبود میسرکرده است.ارتباط جهانی رایانه‌ها،دستیابی به دنیای اطلاعات را برای نابینایان تسهیل‌ نموده است.کتابخانه‌ها به‌طور فزاینده خود را با مدارک و فهرست‌های الکترونیکی منطبق‌ ساخته و هم اکنون آماده ارائه خدمات به گروههای جدید استفاده‌کننده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"مقدمه‌ اختراع چاپ که دستیابی به مواد نوشتنی را برای اکثر مردم تسهیل کرد،موانع جدیدی را در دستیابی نابینایان به اطلاعات ایجاد نمود و افرادی که قادر به گرفتن و تورق کتاب نبودند از دنیای اطلاعات چاپی محروم شدند. می‌توانند متون صفحه نمایش را برای نابینایان بخوانند،و با جایگزین کردن ابزارهای مورد لزوم،معلولان حرکتی نیز قادر به کار با رایانه و جست‌وجوی متون مورد نیاز بدون احتیاج به‌ گرفتن و تورق صفحات با دست هستند. در بیشتر موارد،رایانه‌ها با نرم‌افزارهای درشت‌کننده متن برای استفاده کم بینایان قابل‌ تجهیز بوده و نابینایان نیز با کمک ترکیب‌کننده‌های صدا و نرم‌افزارهای صفحه‌خوان به مواد موردنظر خود دسترسی می‌یابند. متون الکترونیکی که از طریق پویش مارک‌ تهیه می‌شوند،به وسیله نرم‌افزارهای درشت‌کننده صفحه نمایش و یا ترکیب‌کننده‌های صدا قابل بازیابی هستند. (ای‌سی)مسئولیت اشاعه اطلاعات در مورد نحوه دستیابی معلولان به رایانه و فن‌آوری‌ اطلاعات و همچنین تهیه فهرستی از رایانه‌های تعدیل شده برای معلولان را نیز عهده‌دار است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.