Skip to main content
فهرست مقالات

اهمیت مدیریت اطلاعات و انتقال فن آوری های اطلاع رسانی در عصر فرا صنعتی

نویسنده:

ISC (9 صفحه - از 25 تا 33)

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، مدیریت اطلاعات، مدیریت اطلاعات و انتقال فن‌آوری‌های، اطلاعات و انتقال فن‌آوری‌های اطلاع‌رسانی، اطلاع‌رسانی، فن‌آوری، توسعه فن‌آوری‌های اطلاعاتی، فن‌آوری اطلاعات، کتابخانه و سایر نهادهای اطلاع‌رسانی، توسعه

:مدیریت اطلاعات طیف وسیعی از حوزه‌های مختلف اعم از توسعه منابع انسانی، مالکیت فکری،اداره کتابخانه‌ها،ذخیره،سازماندهی،اشاعه،و مصرف اطلاعات را دربرمی‌گیرد. گسترش استفاده از رایانه‌ها و به وجود آمدن شبکه‌های اطلاع‌رسانی،چشم‌انداز جدیدی را فرا راه‌ مدیریت جدید گشوده و وظایف این حوزه از علم اطلاع‌رسانی و کتابداری را خطیرتر کرده است. با آغاز پیدایش و توسعه فن‌آوری‌های اطلاعاتی،مدیریت اطلاعات نیز دچار دگرگونی بنیادی شده‌ و اغلب کشورها در برنامه‌ریزی‌های صنعتی،اقتصادی،اجتماعی،و فرهنگی به این عرصه توجه‌ زیاد کرده‌اند.همچنین،فن‌آوری‌های اطلاع‌رسانی بر روند کار کتابخانه و سایر نهادهای‌ اطلاع‌رسانی تأثیرات عمیقی گذارده و مدیریت جدید اطلاعات را با چالش‌ها و مشکلات متعددی‌ مواجه کرده‌اند.مقاله حاضر نیز به جنبه‌های مختلف مدیریت اطلاعات و انتقال فن‌آوری‌های‌ اطلاع‌رسانی می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"گسترش استفاده از رایانه‌ها و به وجود آمدن شبکه‌های اطلاع‌رسانی،چشم‌انداز جدیدی را فرا راه‌ مدیریت جدید گشوده و وظایف این حوزه از علم اطلاع‌رسانی و کتابداری را خطیرتر کرده است. تجربیات موجود در این زمینه حاکی از آن است که صرف وارد کردن و استفاده فن‌آوری‌های‌ اطلاعاتی،بدون در نظر گرفتن میزان ضرورت‌ها و انجام مطالعات سیستمی،نه تنها به پیشرفت‌ و کمتر شدن فاصلهء بین کشورهای شمال و جنوب منجر نشده،بلکه برعکس موجب هدر رفتن‌ سرمایه‌های ملی و آشفتگی در مراکز اطلاعاتی و ارتباطی و در نتیجه وابستگی بیشتر این‌ کشورها شده است. انتقال فن‌آوری به عنوان تنها شرط لازم و کافی برای توسعه و نیز بها دادن‌ تک‌بعدی به نقش فن‌آوری،بدون در نظر گرفتن سایر عوامل اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی‌ نتیجه‌ای جز عقب‌ماندگی بیشتر و ایجاد مشکلات جدید و پیچیده در بر نخواهد داشت. در چنین شرایطی معقول آن است که این کشورها به‌طور عمده به توانایی‌های منابع و امکانات داخلی و بومی خود متکی باشند و اصل خود اتکایی فن‌آوری‌1را به عنوان پیش شرط اساسی برای سرعت بخشیدن به توسعه اقتصادی‌ اجتماعی و غلبه بر وابستگی شدید فن‌آوری به کشورهای صنعتی بپذیرند. آا کتابخانه‌ها در آینده فقط به عنوان مراکز تبدیل و یا واسطهء اطلاعاتی‌1عمل خواهند کرد و یا مراکزی خواهند بود که خود نیز به‌طور مستقیم به امر فراهم‌آوری و نگه داشت و اشاعه اطلاعات خواهند پرداخت؟اینترنت تأثیر عمیق‌ و بنیادی بر فعالیت‌های این نهادها گذاشته است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.