Skip to main content
فهرست مقالات

به سوی رویکردی اسلامی از توازن زیست محیطی

نویسنده:

مترجم:

ISC (22 صفحه - از 121 تا 142)

کلید واژه های ماشینی : محیط زیست، اسلامی، محیط، توازن زیست‌محیطی، زیست‌محیطی، اقتصاد، آلودگی، دولت اسلامی، اقتصاد اسلامی، زمین

این مقاله، دیدگاه اسلام را درباره محیط زیست بررسی، و مفهوم توازن زیست محیطی را در اقتصاد اسلامی ارائه می‌کند. مقاله ادعا دارد که این توازن، با کمک نهادها و موازین اخلاقی اسلام می‌تواند با دوام و پایدار باشد و نقش بخش خصوصی را در قالب رفتار دوستانه با محیط زیست، حس نوع دوستی و ساده‌زیستن افراد نشان می‌دهد. همچنین نقش دولت اسلامی را در زمینه‌های قانونگذاری، کنترل و توسعه منابع برای حفاظت از محیط زیست بررسی می‌کند و مدعی است که رویکردش چارچوب تحلیلی مناسبی را برای فهم مشکل زیست محیطی ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"همچنین نقش دولت اسلامی را در زمینه‌های قانونگذاری، کنترل و توسعه منابع برای حفاظت از محیط زیست بررسی می‌کند و مدعی است که رویکردش چارچوب تحلیلی مناسبی را برای فهم مشکل زیست محیطی ارائه می‌دهد. مقدار کم‌تر مواد زاید، عرصه را بر انتشار باکتری‌ها تنگ، و این امر به بهبود سلامت کمک می‌کند و نیز باعث صرفه‌جویی در مقدار قابل توجهی از مخارج ناشی از بازیافت و از بین بردن فضولات و زباله‌ها می‌شود؛ بنابراین، هر دو مجرا، پیامدهای مفیدی را برای توازن زیست محیطی پدید می‌آورند. با این حال، شرح کوتاهی را در ذیل می‌آوریم: برنامه‌ریزی اقتصاد اسلامی به علت وجود دو نقص مهم نمی‌تواند تمام وظایف مدیریت زیست محیطی را به نظام بازار واگذارد: نخست این‌که ـ همان‌گونه که پیش‌تر بحث شد ـ عامل‌های اقتصادی، هزینه اجتماعی آلودگی را هنگام اتخاذ تصمیم‌های تولیدی در نظر نمی‌گیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که زندگی اسلامی برای حفاظت و ارتقای منابع اکولوژیکی اهمیتی حیاتی دارند؛ به‌ویژه مقاله، سه جنبه از این زندگی را معرفی می‌کند که عبارتند از: آگاهی زیست محیطی، ساده‌زیستی و حس نوع دوستی، که همگی آن‌ها بر محیط زیست تأثیری فوق‌العاده دارند. این نهادها می‌توانند نقش مهمی را در توسعه منابع زیست محیطی برای کنترل آلودگی ایفا کنند و سرانجام، به این نتیجه رسیده که احیای سبک زندگی اسلامی و دولت اسلامی، دو ابزاری هستند که از طریق آن‌ها، توازن زیست محیطی می‌تواند طی زمان پایدار و باقی بماند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.