Skip to main content
فهرست مقالات

به سوی رویکردی اسلامی از توازن زیست محیطی

نویسنده:

مترجم:

ISC (22 صفحه - از 121 تا 142)

کلید واژه های ماشینی : محیط زیست ،اسلامی ،محیط ،توازن زیست‌محیطی ،زیست‌محیطی ،اقتصاد ،آلودگی ،دولت اسلامی ،اقتصاد اسلامی ،زمین ،مشکل زیست‌محیطی ،قوانین ،رویکردی اسلامی از توازن ،نهاد ،مفهوم توازن زیست‌محیطی ،مصرف ،خداوند ،اقتصاد محیط زیست ،زندگی ،رفتار ،تولید ،حفاظت از محیط زیست ،نقش دولت اسلامی ،مشکل ،تقاضا ،اجتماعی ،محیط زیست بررسی ،فهم مشکل زیست‌محیطی ،حفاظت محیط زیست ،مقاله

این مقاله، دیدگاه اسلام را درباره محیط زیست بررسی، و مفهوم توازن زیست محیطی را در اقتصاد اسلامی ارائه می‌کند. مقاله ادعا دارد که این توازن، با کمک نهادها و موازین اخلاقی اسلام می‌تواند با دوام و پایدار باشد و نقش بخش خصوصی را در قالب رفتار دوستانه با محیط زیست، حس نوع دوستی و ساده‌زیستن افراد نشان می‌دهد. همچنین نقش دولت اسلامی را در زمینه‌های قانونگذاری، کنترل و توسعه منابع برای حفاظت از محیط زیست بررسی می‌کند و مدعی است که رویکردش چارچوب تحلیلی مناسبی را برای فهم مشکل زیست محیطی ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"همچنین نقش دولت اسلامی را در زمینه‌های قانونگذاری، کنترل و توسعه منابع برای حفاظت از محیط زیست بررسی می‌کند و مدعی است که رویکردش چارچوب تحلیلی مناسبی را برای فهم مشکل زیست محیطی ارائه می‌دهد. مقدار کم‌تر مواد زاید، عرصه را بر انتشار باکتری‌ها تنگ، و این امر به بهبود سلامت کمک می‌کند و نیز باعث صرفه‌جویی در مقدار قابل توجهی از مخارج ناشی از بازیافت و از بین بردن فضولات و زباله‌ها می‌شود؛ بنابراین، هر دو مجرا، پیامدهای مفیدی را برای توازن زیست محیطی پدید می‌آورند. با این حال، شرح کوتاهی را در ذیل می‌آوریم: برنامه‌ریزی اقتصاد اسلامی به علت وجود دو نقص مهم نمی‌تواند تمام وظایف مدیریت زیست محیطی را به نظام بازار واگذارد: نخست این‌که ـ همان‌گونه که پیش‌تر بحث شد ـ عامل‌های اقتصادی، هزینه اجتماعی آلودگی را هنگام اتخاذ تصمیم‌های تولیدی در نظر نمی‌گیرند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که زندگی اسلامی برای حفاظت و ارتقای منابع اکولوژیکی اهمیتی حیاتی دارند؛ به‌ویژه مقاله، سه جنبه از این زندگی را معرفی می‌کند که عبارتند از: آگاهی زیست محیطی، ساده‌زیستی و حس نوع دوستی، که همگی آن‌ها بر محیط زیست تأثیری فوق‌العاده دارند. این نهادها می‌توانند نقش مهمی را در توسعه منابع زیست محیطی برای کنترل آلودگی ایفا کنند و سرانجام، به این نتیجه رسیده که احیای سبک زندگی اسلامی و دولت اسلامی، دو ابزاری هستند که از طریق آن‌ها، توازن زیست محیطی می‌تواند طی زمان پایدار و باقی بماند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.