Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی گرایش های موضوعی نشریات کتابداری و اطلاع رسانی در سالهای (1377-1347)

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 52 تا 61)

کلیدواژه ها :

کتابداری و اطلاع‌رسانی ،فن‌آوری‌ اطلاعات ،کتابسنجی ،نشریات ادواری ،توزیع موضوعی

کلید واژه های ماشینی : موضوعی نشریات کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، نشریات کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، اطلاعات، کتاب‌داری و اطلاع‌رسانی، بررسی گرایش‌های موضوعی نشریات کتاب‌داری، کتاب، نشر، مقالات مندرج در نشریات کتاب‌داری، مقالات منتشره در نشریات کتاب‌داری، کتابخانه

در این پژوهش مقالات مندرج در نشریات کتابداری از آغاز تا پایان سال 1377 از نظر توزیع موضوعی به‌طور کلی،و همچنین به تفکیک عناوین نشریات و دوره‌های انتشار مورد بررسی‌ قرار گرفته است.نتایج بررسی افت قابل‌توجه نشر مقاله‌ها در سال‌های 1366 الی 1357 و رشد چشمگیر در دههء اخیر را نشان می‌دهد.سمت‌گیری نشر مقالات در دههء اخیر در حوزه‌هایی چون‌ ارتباط اطلاعاتی،ذخیره و بازیابی رایانه‌ای و فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات نشان‌دهندهء تأثیر تحول فن‌آوری اطلاعات بر فعالیت‌های پژوهشی حوزهء کتابداری و اطلاع‌رسانی است.

خلاصه ماشینی:

"مقاله بررسی گرایش‌های موضوعی نشریات کتابداری و اطلاع‌رسانی در سال‌های(1377-1347) سیمین نیازی‌1 تاریخ دریافت:2/5/79 چکیده:در این پژوهش مقالات مندرج در نشریات کتابداری از آغاز تا پایان سال 1377 از نظر توزیع موضوعی به‌طور کلی،و همچنین به تفکیک عناوین نشریات و دوره‌های انتشار مورد بررسی‌ قرار گرفته است. در این پژوهش مقالات منتشره در هریک از حوزه‌های موضوعی کتابداری و اطلاع‌رسانی به‌ تفکیک عناوین نشریات و همچنین توزیع موضوعی مقالات براساس دوره‌های انتشار و نیز به‌ تفکیک عنوان‌های هریک از نشریات،مورد بررسی قرار گرفته است. گردآوری اطلاعات بدین صورت انجام‌ شده که ابتدا فهرست کامل مقالات منتشره در نشریات کتابداری و اطلاع‌رسانی در فاصله‌ سال‌های 1347 لغایت 1377 با استفاده از"نمایه مقاله‌های کتابداری و اطلاع‌رسانی‌"(نیازی، 1378)تهیه شد،سپس با بررسی عنوان‌ها و متون مقالات و مطابقت آن با فهرست معیار تهیه‌ شده براساس سرعنوان موضوعی‌"چکیده‌نامه کتابداری و اطلاع‌رسانی‌"لیزا""،موضوع اصلی‌ یکایک مقالات تعیین و کدگذاری شده است،سپس نتایج حاصل از بررسی جمع‌بندی،و در قالب جداول و نمودارها به همراه تجزیه و تحلیل ارائه گردیده است. در سال 1374 تحقیقی بر روی‌ متون فارسی کتابداری و اطلاع‌رسانی انجام شد(کاتوزیان،1374)،که نشان می‌داد موضوع‌ "کتابخانه‌ها"بیشترین گرایش موضوعی مقالات کتابداری در دورهء مورد بررسی است. توزیع فراوانی مقالات در هر موضوع(1377-1347) نتایج پژوهش مندرج در جدول 2،توزیع موضوعی مقاله‌ها را براساس دورهء انتشار به‌ تفکیک هر نشریه ارائه می‌دهد. همانطورکه در جدول پیداست دههء 1377-1367 با 71 درصد نشر مقاله‌ بیشترین عنوان‌های منتشره را در طی دورهء ده‌ساله را داراست،در این دوره همچنین بیشترین‌ مقاله‌ها به ترتیب در مورد کتابخانه‌ها و مراکز منابع،سایر موضوع‌ها،و ارتباط اطلاعاتی نگاشته‌ شده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.