Skip to main content
فهرست مقالات

فن آوری اطلاعات و بهره وری

نویسنده:

علمی-ترویجی (17 صفحه - از 104 تا 120)

کلیدواژه ها : رشد اقتصادی ،بهره‌وری ،فن‌آوری اطلاعات ،افزایش مشتری

کلید واژه های ماشینی : فن‌آوری اطلاعات ،بهره‌وری ،سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات ،میان فن‌آوری و بهره‌وری اطلاعات ،سرمایه ،رایانه ،آوری اطلاعات ،بهره‌وری فن‌آوری اطلاعات در سطح ،فن‌آوری اطلاعات در سطح شرکت ،مطالعات بهره‌ور فن‌آوری اطلاعات ،فن‌آوری اطلاعات و بهره ،مشتری ،فن‌آوری و بهره‌وری اطلاعات موضوع ،سرمایهء فن‌آوری اطلاعات ،فن‌آوری اطلاعات و بهره‌وری ،میان سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات ،اقتصادی ،سرمایه‌گذاری فن‌آوری اطلاعات ،فن‌آوری اطلاعات بهره‌وری ،فن‌آوری اطلاعات ارتباط مهمی ،تولید ،فن‌آوری اطلاعات در افزایش مشتری ،رشد ،رابطهء میان فن‌آوری و بهره‌وری ،سرمایهء فن‌آوری اطلاعات تولید ،سرمایه‌گذاری فن‌آوری اطلاعات و بهره‌وری ،پژوهشگران ،فن‌آوری اطلاعات با بهره‌وری اقتصاد ،فن‌آوری اطلاعات و اندازه‌گیری عملکرد ،فن‌آوری اطلاعات در سطح صنعت

سال‌های اخیر رابطهء میان فن‌آوری و بهره‌وری اطلاعات موضوع بحث و گفت‌وگو بوده است.تحقیقات تجربی در دههء 1980 و اوایل دههء 1990 نشان می‌دهد که بهبود بهره‌وری‌ عموما با سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات ارتباط مهمی نداشته و لی اخیرا داده‌های جدیدی‌ شناسائی و روش‌های نوینی به کار گرفته شده است.چندین پژوهشگر نتایج مهمی به دست‌ آورده‌اند که فن‌آوری اطلاعات نه تنها با بهبود در بهره‌وری،بلکه با معیارهای وسطه‌ای،افزایش‌ مشتری،و رشد اقتصادی نیز هماهنگی دارد و این امر پرسش‌های جدیدی را برانگیخته است.این‌ بررسی با مرور بر مطالب موجود،به تشخیص پرسش‌های بی‌پاسخ مانده می‌پردازد و با توصیه‌هایی برای انطباق روش‌های سنتی بر منابع جدید داده‌ها،و نیز ارائهء مقیاسی گسترده برای‌ ارزیابی منافع و محاسن فن‌آوری به پایان می‌رسد.

خلاصه ماشینی:

"اطلاعات در سطح شرکت یا در کل اقتصاد بر بهره‌وری اثر می‌گذارد فوق‌العاده محدود است. مطالعات علمی نیز تأثیرات مثبتی از فن‌آوری اطلاعات را بر عملکرد اقتصادی گزارش می‌دهند. سعی کرده‌اند نسبت مستقیم میان سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات و اندازه‌گیری عملکرد این بحث که معطوف به بهره‌وری کارکنان اطلاعات است به‌طور ضمنی از سوی استفان رش‌1مطرح‌ اما گزارش بهره‌وری اقتصاد در 1970 و 1980 سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات را مقصر همچنانکه(گریلیشز،1994)بیان می‌کند شرکت‌ها در رایانه سرمایه‌گذاری می‌کنند تا"غیرقابل اندازه‌گیری‌ها"را تولید کنند. مؤثری برای کار در صنایع ساخت و تولید است و با افزایش استخدام در بخش خدمات‌ سرمایه‌گذاری در فن‌آوری اطلاعات در ارتباط با افزایش تقاضا برای مهارت در کار باشد. 4. مطالعات در بهره‌وری فن‌آوری اطلاعات در سطح شرکت‌ها اثر فن‌آوری اطلاعات بر بهره‌وری چند عاملی بین سال‌های 1974 و 1987 پائین بوده است و این‌ فکر به وجود آمد که فن‌آوری اطلاعات صنایع را برای رشد بیشتر آتی آماده کرده است. مطالعهء موردی بر"اثر فن‌آوری اطلاعات بر عملکرد"نیز انجام شده است. Miller آنها حاکی است که فن‌آوری اطلاعات همان اندازه در بخش خدمات بازده دارد که در بخش‌ مطالعهء لاومن‌3و چندین مطالعه در سطح شرکت‌ها بر بهره‌وری فن‌آوری اطلاعات در بخش‌ مطالعات بر بهره‌وری فن‌آوری اطلاعات در سطح چندین شرکت در بخش ساخت و تولید برخی پژوهشگران نقش فن‌آوری اطلاعات را در افزایش مشتری و رشد اقتصادی شناسائی‌ بیان می‌کند که‌"بدون ارتباط با داستان فن‌آوری اطلاعات از رشد بهره‌وری به دلائل دیگر کاسته‌ Economic of Information and New Technology,Vol. 3:177-182. Economics of Innovation and New Technology,Vol. 3: Economics of Innovaion and New Technology,Vol."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.